8.1. Отчет за приходи и разходи

8.1.1. ОПР - профили
8.1.2. Настройка на Отчета за приходи и разходи
8.1.3. Изчисление и печат на Отчета за приходи и разходи

Отчета за приходи и разходи (ОПР) е много удобен инструмент за анализ на дейността на фирмата или някои от нейните подразделения (офиси, дейности, поддейности и др.). Той е съставна част и от годишния счетоводен отчет.

ОПР съдържа синтезирана финансова информация за извършените разходи, получените приходи и финансовия резултат (печалба или загуба).

Изготвя се в едностранна или двустранна форма, съгласно СС 1 Представяне на финансови отчети.

Отчета за приходите и разходите се съставя на базата на информация от счетоводните сметки, чрез които се отчитат приходите и разходите за отчетния период.

В отчета за приходи и разходи се съдържа информация още за:

8.1.1. ОПР - профили

Предназначение

Ако вашето предприятие осъществява няколко дейности (например производствена, търговска, транспортна и др.) Colibri® ERP ви дава възможност да изготвите ОПР за всяка една дейност поотделно, както и общо за дейноста. По този начин ще може да извършвате анализ на приходите, разходите, и финансовия резултат за всяка дейност, както и общия резултат за цялата фирма.

За целта Отчета за приходи и разходи трябва да се профилира по дейности.

[Важно] Важно

За да разделите ОПР по отделни дейности е необходимо да сте направили такова разделение на приходните сметки, разходните сметки и сметките, отчитащи резултата в сметкоплана.

Създаване на профили за ОПР

  1. Изберете Операции от хоризонталното меню горе и след това точка Счетоводство, Отчет за приходи и разходи и накрая избирате работната област Профили.

    Системата ще ви покаже списък на съществуващите профили за ОПР, като се позиционира върху профила, който се използва в момента за работа.

    Фигура 8.5. Създаване/Редактиране/Копиране на профил за ОПР

    Създаване/Редактиране/Копиране на профил за ОПР


  2. Променяте наименованието на профила и записвате промените с бутона Запис.

    Ако искате да създадете нов профил натиснете бутона Отказ/Нов.

[Важно] Важно

Трудната и важна част при създаването на нов профил за ОПР е настройката на изчисленията на перата му. Поради тази причина е добавено едно удобство за копиране на един ОПР профил в нов. За целта кликвате върху бутона от съответния ред.

Системата ще създаде нов профил със същото име и служебно добавен текст (Копие). По-нататък остава само да се редактира името на профила и настройката на изчисленията му.

[Внимание] Внимание

Бъдете внимателни с операцията копиране. Може да създадете копия, които не са ви необходими. За да ги изтриете после ще е необходимо да изтриете първо всички настройки за изчисление на перата им.

Резултат

Създава се списък от профили за ОПР. По-нататък трябва да направите необходимите настройки за изчисляване на перата от приходната и разходната част на профилите за да може да се използват.

ОПР с наименование Общо за дейността е обобщаващ цялостната дейност на фирмата и нормално е включен в първоначалната инсталация на системата.

8.1.2. Настройка на Отчета за приходи и разходи

8.1.2.1. Предназначение

Това е много важна функционалност, която е предназначена за настройка на изчисляването на перата в разходната и приходната част на отчета за приходи и разходи (ОПР) в съответствие с индивидуалния сметкоплан на фирмата и естествено с целите на анализа на дейността, който искате да направите.

[Важно] Важно

От правилната настройка зависи дали отчета за приходи и разходи ще бъде балансиран, разбира се като се предполага, че всички счетоводни документи са били правилно контирани и сметките - правилно приключени.

8.1.2.2. Настройка на изчисляването на ОПР

  1. Изберете Операции от хоризонталното меню горе и след това точка Счетоводство, Отчет за проходи и разходи и накрая избирате работната област Настройки.

    От селектора изберете ОПР профила, който ще настройвате

    Фигура 8.6. Настройка на изчислението на профил за ОПР

    Настройка на изчислението на профил за ОПР


  2. Избирате си в коя част на отчета ще редактирате - Приходна или Разходна.

  3. Създавате ново перо, редактирате го и го записвате или редактирате съществуващо перо.

[Подсказка] Подсказка

В инсталацията на системата е включена стандартна настройка за изчисляване на Отчет за Приходи и Разходи. Можете да я използвате и да създадете нови профили, като копия и след това да ги модифицирате според вашите конкретни нужди.

Например можете да създадете ОПР за дадено производство или търговски канал на фирмата, за да ги използвате при анализа на тяхната дейност.

8.1.2.3. Създаване на ново перо за ОПР

  1. Премествате се в долната част на работната област. Там се намира формата за създаване/редактиране на перо за ОПР. Формата съдържа следните полета:

    Фигура 8.7. Създаване на ново перо за ОПР

    Създаване на ново перо за ОПР


  2. Въвеждате необходимата информация в полетата на формата:

    • Код - номера, под който перото трябва да се запише в Отчета.

      [Подсказка] Подсказка

      Кода на перото е от текстов тип. За да се покаже йерархичността на перата е добре да използвате нотация за кодиране, която да ви подсказва вложеността им (на перата). Така по-лесно ще се ориентирате при огледа на ОПР или при настройката му. Като пример може да видите перото Нетни приходи от продажба с код 1.1 - неговата стойност се изчислява като сума на няколко други пера, които имат кодировка 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3 и т.н.

    • Номер - въвеждате номера на перото по стандарт. Типът на полето е текстов.

    • Име - въвеждате името на перото.

    • Операция - избора на правилната операция от селектора е много важен, защото точно тук показвате какъв вид сума по сметките да се взема предвид при изчислението.

      Видовете операции са следните:

      • СУМ - израз, сума от няколко пера;

      • ОБ - оборот, системата ще вземе оборотите на посочените сметки при изчисление на перото;

      • СА - салдо, системата ще вземе салдото на посочените сметки при изчисление на перото;

      • НС - начално салдо - системата взема началното салдо на посочените сметки при изчисление на перото;

      • КС - крайно салдо - системата взема крайното салдо на посочените сметки при изчисление на перото;

      • РС - резултантно салдо - системата взема резултантното салдо на посочените сметки при изчисление на перото (РС = КС-НС);

      • БО - оборот (-), системата взема оборота по посочените сметки но със знак минус;

      • РЕЗ - израз с операции събиране и/или изваждане от няколко пера.

    • Израз/Д - в това поле въвеждате израза за изчисление на перото, ако то е производно на други пера, или сметките, чиито дебитни салда или обороти трябва да вземе системата.

      [Важно] Важно

      Синтактичните правила за описание на изрази за изчисляване на перата на ОПР са съвсем прости и се заключават в следното:

      1. С две точки (..) поставени след номер на сметка се указва на системата да вземе всички аналитични сметки на съответната сметка, ако има такива. По същия начин може да зададете група от сметки.

        Например, ако се въведе 69.. или 79.. - системата ще вземе предвид съответните суми (обороти или салда или др.) на всички сметки, които започват с 69 и 79.

      2. Когато настройвате ОПР по зададен профил посочвате конкретната аналитична сметка, която отчита приходите или разходите само за тази дейност.

      3. Удивителен знак (!), поставен пред номерa на сметка означава изключване на тази сметка от изчислението.

      4. Когато искате да включите няколко сметки в изчислението на дадено перо, трябва да ги отделите със запетая (,).

      5. Кодове на други пера, използвани в израза могат да започват с нула (0). Това означава че ще се вземат сумите от съответното перо, но от другата част на отчета. Например 0.5 в израз на перо от Приходната част ще означава да участва сумата от перо 5 от Разходната част на ОПР.

        [Забележка] Забележка

        Не използвайте 0 (нула) за код на перо от ОПР. Това е служебен символ и се използва за специални цели при изчислението.

    • Кредит - въвеждате сметките, чиито кредитни салда или обороти трябва да вземе системата.

  3. Накрая записвате перото с бутона Добави.

8.1.2.4. Редактиране на перо от ОПР

Настройката на Отчета за приходи и разходи се прави еднократно, но в процеса на работа понякога е необходимо да редактирате настройката (например, ако сте създали нова сметка през месеца, ще трябва да я добавите в изчисленията на съответното перо от ОПР).

  1. Кликвате върху кода на перото, (например, перо Приходи от услуги). Може и с бутона за Редактиране - ;

    Фигура 8.8. Редактиране на съществуващо перо за ОПР (1)

    Редактиране на съществуващо перо за ОПР (1)


    Системата оцветява перото в жълто и вече можете да преминете към формата за редактиране (най-отдолу на работната област);

  2. Правите корекцията, която е необходима (например, добавяте нова сметка 706.. за сумиране по перото):

    Фигура 8.9. Редактиране на съществуващо перо за ОПР (2)

    Редактиране на съществуващо перо за ОПР (2)


  3. Записвате промяната с бутона Запис.

    Ако решите да се откажете от корекцията, кликнете върху бутона Отказ/Нов. Системата ще възстанови последното записано съдържание за полетата от формата.

8.1.2.5. Отпечатване на настройката на ОПР

След като настроите Отчета за приходи и разходи може да го разпечатате, като от работена област Настройка преминете на работна област Печат. Системата ще покаже настройката на екран и с бутоните (в горния десен ъгъл) може да разпечатате, да затворите или да експортирате настройката в Excel.

8.1.2.6. Примери

Пример 21. Настройка на приходната част на ОПР

Тук ще покажем няколко типични настройки на пера от приходната част на ОПР.

Фигура 8.10. Пример за настройка на приходната част на ОПР

Пример за настройка на приходната част на ОПР


  1. Перо Нетни приходи от продажба ще се изчисли като сума от пера 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4;

  2. Перо Продукция - системата ще вземе всички кредитни обороти по 701 сметка, с изключение на оборотите от контировки със 123 сметка (!123);

  3. Перо Стоки - аналогично на Продукция, системата трябва да вземе кредитния оборот по всички аналитични сметки на 702 сметка, ако има такива, с изключение на оборотите от контировките със 123 сметка.


Пример 22. Настройка на разходната част на ОПР

Тук ще покажем няколко типични настройки на пера от разходната част на ОПР.

Фигура 8.11. Пример за настройка на разходната част на ОПР

Пример за настройка на разходната част на ОПР


  1. Перо Разходи по икономически елементи ще се изчисли като сума от перата 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6;

  2. Перо Разходи за материали ще се изчисли, като системата вземе дебитния оборот по 601 сметка и по всички аналитични сметки на 601, ако има такива.

    По същия начин се изчисляват и останалите пера за разходи по икономически елементи.

  3. Перо Обезценка на активи ще се изчисли, като системата вземе оборота на 609 сметка, но само при контировки със сметка 302.

  4. Настройка на пера с вид операция РЕЗ - израз (с операции събиране и/или изваждане) от няколко пера.

    Фигура 8.12. Настройка на пера с вид операция РЕЗ (Перо Печалба)

    Настройка на пера с вид операция РЕЗ (Перо Печалба)


    При тази настройка системата ще извади от перо с код 5 - Счетоводна печалба, пера 5.1 - Разходи за данъци и перо 5 - Счетоводна загуба, но от приходната част (код 0.5, т.е. 5, но от другата част на ОПР) .


8.1.3. Изчисление и печат на Отчета за приходи и разходи

8.1.3.1. Предназначение

Вече сте създали вашите профили за ОПР и сте настроили изчисляването на перата а приходните и разходните им части. Остава да изчислите и отпечатате ОПР за даден профил и да ги използвате за вашия анализ. Тук ще разгледаме как може да се направи това с Colibri® ERP.

8.1.3.2. Пример за ОПР профил - Производствена дейност

За да илюстрираме функционалността по отпечатване на ОПР ще използваме примерна настройка на профил Производствена дейност.

Пример 23. Изчисление и печат на ОПР профил - производствена дейност

За да се изчисли правилно даден ОПР профил е необходимо да се изпълнят следните стъпки:

  1. Настройвате сметкоплана за да се отчитат отделните дейности във фирмата.

    За да изчислите Отчет за приходите и разходите за производствената дейност е необходимо да настроите отчета така, че системата да вземе предвид само сметките отчитащи приходите, разходите и резултата от тази дейност.

    За целта трябва предварително да сте разделили сметките в сметкоплана. Например за профила Производствена дейност може да създадете:

    • 611.1 - Разходни за производствена дейност;

    • 123.1 - Печалба и загуба за текущата година - производстена дейност;

  2. Създавате ОПР профил и настройвате приходната и разходната част за създадения профил - в случая - профил Производствена дейност.

    Фигура 8.13. ОПР Производствена дейност - приходна част - част от настройките

    ОПР Производствена дейност - приходна част - част от настройките


    Фигура 8.14. ОПР Производствена дейност - разходна част - част от настройките

    ОПР Производствена дейност - разходна част - част от настройките


  3. Изчислявате перата на ОПР профила за неговите приходна и разходна част.

    За целта:

    • избирате съответната част на ОПР (приходна или разходна);

    • посочвате за коя година и/или месец ще се извършва изчислението;

    • Накрая кликвате върху бутона Изчисление.

    Резултата ще бъде: изчислени всички пера от избрания Профил ОПР въз основа на настройките за изчисление и контировките от избраната година и от началото на годината до края на посочения месец.

    В нашия случай: за 2005г. и до края на месец януари.

    Фигура 8.15. Изчисление на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на януари

    Изчисление на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на януари


    Фигура 8.16. Изчисление на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на януари

    Изчисление на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на януари


  4. Отпечатвате изчислените приходна и разходна част за ОПР профила.

    Направете следното:

    • избирате съответната част на ОПР (приходна или разходна);

    • кликвате върху работния лист Печат (горе) и разпечатвате следвайки правилата за отпечатване от Colibri® ERP

    На следващите фигури са показани разпечатките на ОПР Производствена дейност от началото на годината до края на януари.

    Фигура 8.17. Отпечатка на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на януари

    Отпечатка на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на януари


    Фигура 8.18. Отпечатка на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на януари

    Отпечатка на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на януари


Използвайки посочената последователност от действия можете да изчислите ОПР за даден профил за периода от началото на избраната година до края на всеки от месеците в нея. Така може да проследите резултата (печалба/загуба) от дейността на всяко подразделение на фирмата и да се направи задълбочен анализ, имайки пред погледа си всички основни пера по приходите и разходите.

Ето как изглежда например нашия ОПР - Производствена дейност до края на следващия месец:

Фигура 8.19. Отпечатка на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на февруари

Отпечатка на ОПР Производствена дейност - приходна част до края на февруари


Фигура 8.20. Отпечатка на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на февруари

Отпечатка на ОПР Производствена дейност - разходна част до края на февруари



Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.