Глава 3. Общи въпроси

В Загубиха ми се данни, които дълго, ама много дълго време въвеждах - 50 реда въведох и изчезнаха. Как може такова нещо?
В Появиха ми се документи, на които съм собственик, но аз не съм ги създавал(а). Как се е получило това?
В Въведох документ (за продажба, покупка, складов документ), записах го както трябва, но когато отидох в списъка със съответните документи не го виждам. Защо?
В Как мога да бъда сигурен, че данните ми ще бъдат сигурно защитени?
В ЕДА ще вижда ли и/или ще използва ли моите данни?
В Какво става когато базата данни на системата се срине?
В Доколко мащабируема е услугата на ЕДА?
В За какъв срок се сключва договора с клиента и как може да бъде прекратен?
В За какъв срок абонаментната такса ще бъде непроменена?
В Има ли отстъпка в абонаментната такса за повече потребители?
В Може ли някой да види и използва пароли на потребители от моята фирма?

В

Загубиха ми се данни, които дълго, ама много дълго време въвеждах - 50 реда въведох и изчезнаха. Как може такова нещо?

О

Причината е, че е напусната формата за въвеждане без да се запише въведената информация със съответния бутон.

Никога не забравяйте, че работите в средата на Интернет/Интранет броузър. Ако сте въвели някакви данни в полетата от текущата страница и не сте ги записали по съответния начин в базата данни (със съответния бутон например) има опастност да ги загубите. Най-често срещаните случаи на загуба на въведени в дадена форма данни, са следните.

  • Избирате друга точка от менюто или някакъв интернет адрес. При тази ситуация броузърът ще направи незабавен опит да ви покаже избрания нов адрес и вашите незаписани данни ще бъдат загубени;

    [Важно] Важно

    Използвайте по-често бутоните за запис.

  • Отделяте се от работата си със системата за по-дълъг период - например половин час. Връщате се и при опит да продължите системата ви отговаря с въпрос за име и парола, след което ви връща в предишната форма, но вече с изпразнени информационни полета.

    Трябва да се знае, че всяка работна сесия има параметър, който указва колко време системата да поддържа тази сесия след последния опит за диалог от страна на потребителя. Нормално това време е 15 минути. След това, работната сесия се затваря служебно с цел осигуряване на защита на информацията от неправомерен достъп.

    [Важно] Важно

    Винаги записвайте въвeдените данни, преди да си отклоните вниманието с друга работа или дейност.

В

Появиха ми се документи, на които съм собственик, но аз не съм ги създавал(а). Как се е получило това?

О

След като вие не знаете нищо за тези документи, то някой друг е ползвал потребителското ви име и парола за да ги въведе от ваше име.

Трябва да знаете, че сте имали късмет - добавяна e информация без ваше знание, а не е изтривана.

Colibri® ERP е многопотребителска информационна система, в която служителите от различни отдели и подразделения на фирмата споделят и ползват една база данни. Защитата на ключовите потребителско име и парола е ваш изключително важен ангажимент, т.к. отговорността за евентуални действия, предизвикали грешки или изтриване на информация (подписани с вашето име в системния лог файл) ще бъде изцяло ваша. Това въобще не е факт за пренебрегване, т.к. от определени данни в системата, може да зависи работата на много хора, ако не и дейността на цялата фирма.

[Важно] Важно

Никога не споделяйте вашето потребитеско име и парола с други потребители.

[Подсказка] Подсказка

За допълнителна защита, променяйте през определен период потребителско си име и парола.

В

Въведох документ (за продажба, покупка, складов документ), записах го както трябва, но когато отидох в списъка със съответните документи не го виждам. Защо?

О

Причината е, че са въведени много документи, които не могат да се видят в една страница на списъка. Нормално настройката е да се виждат 21 реда (документа). Вероятно вашия документ попада в някоя от следващите страници, които могат да бъдат десетки или стотици..

Намерете вашия документ, като използвате подходящ филтър (например по част от името на партньора или номера на документа, или датата му) и/или сортировка (например по номер на документ).

В

Как мога да бъда сигурен, че данните ми ще бъдат сигурно защитени?

О

ЕДА отделя значителни средства и усилия за изграждане и поддържане на сигурна инфраструктура от хардуерни и софтуерни средства за защита на информацията от неправомерен достъп, управлявана и поддържана от Colibri® ERP. Тази инфраструктура е доказала своята надеждност във времето и може да бъде потвърдена от клиентите на ЕДА, някои от които са големи организации със сложна вътрешна структура.

Защитата се осъществява на всички нива, които ЕДА може да управлява и за които носи отговорност, а именно:

  1. Използва се на хардуерна защита (firewall) на сървърите срещу неправомерен достъп до тях;

  2. Ако клиентът желае, ЕДА може да предложи допълнителна защита на достъпа на потребителите, чрез използване на електронни сертификати. Електронните сертификати се използват извън системата от потребителски имена и пароли за оторизиране на достъпа на даден потребител към ресурсите на сървърите. В началото на всяка сесия на обмен, между сървъра и клиентския компютър, сървърът запитва потребителя какъв сертификат притежава от него. Ако не получи правилен отговор, приключва започнатата сесия и не разрешава да се продължи нататък. Клиентът и всички негови потребители носят отговорност за поддържане конфиденциалността за издадените му електронни сертификати и пароли за достъп. Системата от сертификати значително увеличава сигурността на защитата срещу неправомерен достъп, но въвежда и някои ограничения в свободата на ползване на системата. Например всеки потребител трябва да инсталира сертификата си на своя компютър, но ако иска да работи на друг компютър ще е необходимо да преинсталира серитификата си на него. Поради тази причина, тази възможност се внедрява след специално изискване от клиента;

  3. В случай, че потребителят е разпознат като сертифициран от сървъра на ЕДА, т.е. сървърът е установил, че може да има необходимото доверие на потребителя, се влиза в работната среда на Colibri® ERP. Първата страница, в която се появява е форма за въвеждане на потребителско име и парола. Паролите на всички потребители се записват в базата данни в криптиран вид, т.е. никой (дори и разработчиците на Colibri® ERP) не може да ги види в явен вид. Ако сте забравили паролата си, може да поискате в писмен вид промяната й. В този случай на оторизирано от клиента лице се издават нов сертификат и нова служебна парола с препоръка да бъде сменена с първото успешно влизане в системата.

  4. Винаги се използва сигурен протокол (SSL – Secure Socket Layer) за обмен на данни между сървъра и клиeнтския компютър. Потребителят може да се увери, че се използва този протокол по имената на адресите (URL), достъпни и използвани при работа с Colibri® ERP. Те започват винаги с “https:” вместо с “http:”. В същото време, при установена връзка със сървъра, в долната част на прозореца на броузъра се появява иконка (заключено катинарче), потвърждаваща, че се използва сигурния SSL протокол за обмен на данни.

  5. В Colibri® ERP е интегрирана подсистема за управление на потребителите, с която за всеки потребител могат да се въведат ограничения за време на достъп до ресурсите на системата, както и ограничаване от кои адреси (IP addresses) и по кое време на денонощието да може да се влиза в системата. Тези средства дават достатъчно възможности за ограничаване на достъпа дори в случай, че клиентът не използва системата за сертифициране, която ЕДА може да предложи. Предимството е, че се дава по-голяма свобода на потребителите да използват различни компютри за да работят със системата в сравнение с използването на сертификати. Сертификатите нормално могат да се инсталират само на един компютър и при необходимост за работа на друг компютър се налага преинсталиране на сертификата.

В

ЕДА ще вижда ли и/или ще използва ли моите данни?

О

Не. В договора, който се подписва с клиентите се дефинира следното: “ЕДА не притежава данните и информацията, които КЛИЕНТЪТ въвежда или изпраща към Системата...”.

Може да има случаи, при които, но само със съгласието на клиента и в рамките на поддръжката, т.е. заедно с потребител на КЛИЕНТА, консултанти или служители на ЕДА да могат да виждат или модифицират данни, управлявани от Colibri® ERP.

Разбира се, единствено КЛИНЕНТЪТ и/или неговата организация носят отговорността за надеждно управление на конфиденциалността и сигурността на предоставените електронни сертификати и създадените потребителски имена и пароли.

В

Какво става когато базата данни на системата се срине?

О

ЕДА изразходва значителни средства за максимално осигуряване на хардуерните системи срещу непредвидени спирания, чрез използване на надеждни сървъри с двойно осигурени дискови подсистеми и системи за захранване. При такава преосигуреност вероятността за сриване на сървъра и съответно на базата данни е намалена до минимум. Въпреки това, ЕДА извършва всекидневно архивиране на данните на всички свои КЛИЕНТИ, което гарантира дори и в най-лошия случай, данните на КЛИЕНТИТЕ с точност до деня, предхождащ деня на пропадане на дисковете с масиви от данни на сървъра.

Може да има случаи, при които, но само със съгласието на клиента и в рамките на поддръжката, т.е. заедно с потребител на КЛИЕНТА, консултанти или служители на ЕДА да могат да виждат или модифицират данни, управлявани от Colibri® ERP.

Използваните софтуерни и хардуерни комплекси се настройват за предварително нотифициране на съответния технически персонал на ЕДА при възможност за евентуално възникване на събитие, което ще наруши нормалната работа на системите.

В

Доколко мащабируема е услугата на ЕДА?

О

Мащабируемостта има два аспекта:

  1. Нарастващ брoй на клиентите на ЕДА: На база на дългогодишния опит в ЕДА са направени всички разчети за необходимото разширяване на сървърните ресурси в съответствие с нарастващата потребителска база, използваща Colibri® ERP. Нарастването на клиентите директно рефлектира в изграждане на нови сървърни конфигурации, за да не се претоварват от потребителски заявки и да не се достига до недостиг на ресурси.

  2. Нарастващ брой на потребителите на клиента: ЕДА може да отговори без ограничения на нарасващите нужди на всеки свой КЛИЕНТ, поради разширяване на броя на клиентките потребители, поради разширяване на бизнеса или поради вътрешнофирмено преструктуриране. Някои от нашите КЛИЕНТИ започват с минимален брой потребители, но в последствие ги разширяват в съответствие с техните бизнес нужди.

В

За какъв срок се сключва договора с клиента и как може да бъде прекратен?

О

В договора, който се подписва с клиентите се дефинира следното: “...Настоящият договор се сключва за срок от една календарна година след датата на подписването му. Договорът автоматично се продължава след изтичане на договорения период с още една година, ако КЛИЕНТЪТ и ЕДА не се договорят за друго или договорът не бъде предсрочно прекратен. Договорът може да бъде прекратен предсрочно в следните случаи:

  1. По взаимно съгласие на страните, но след заплащане на всички съществуващи задължения на КЛИЕНТА към ЕДА;

  2. При ликвидация или обявяване в несъстоятелност на една от страните по този договор;

  3. По силата на решение на правораздавателен орган;

  4. С писмено уведомяване на изправната страна до неизправната, в случай че неизправната страна не преустанови в дадения й допълнителен срок неизпълнението на договорните си задължения....”.

В

За какъв срок абонаментната такса ще бъде непроменена?

О

Абонаментната такса запазва размера си за времето на валидност на договора.

В

Има ли отстъпка в абонаментната такса за повече потребители?

О

Не. Абонаментната такса е съобразена с разходите на ЕДА, за да може да се гарантират еднакви условия за работа и ресурси (процесорно време, дисково пространство, Интернет трафик, модификации в съответствие със законодателството или след добавяне на нова функционалност, техническа и методическа поддръжка от специалисти на ЕДА и др.) на потребителите на всички свои КЛИЕНТИ, подробно дефинирани в договора. Това предполага еднакъв ангажимент на всички КЛИЕНТИ към ЕДА за всички свои потребители.

Отстъпката, която ЕДА предлага на КЛИЕНТИТЕ си е в случай, че за даден потребител КЛИЕНТА заплати абонамент за една година напред. В този случай КЛИЕНТЪТ спестява абонаментни такси за два месеца, което е равно на 16.67% отстъпка.

В

Може ли някой да види и използва пароли на потребители от моята фирма?

О

Не. Паролите се записват в базата данни в неявен, криптиран вид и никой (дори програмистите на ЕДА) не може да ги види и използва директно. Кодирането на паролите е достатъчно надеждно, за да гарантира, че всеки опит за декодиране ще отнеме достатъчно време, за да го обезсмисли за практически нужди. За допълнителна гаранция ЕДА препоръчва паролите на потребителите да бъдат променяни през определени интервали от време.

Ако потребител забрави паролата си, ЕДА може да изтрие предишната и да му създаде служебна (докато не я промени потребителят) само след писмено запитване от КЛИЕНТА.

От дотук изложеното следва, че ЕДА е направила всичко необходимо, като е използвала всички познати съвременни средства, за да защити информацията за паролите на потребителите на Colibri® ERP. Поради тази причина КЛИЕНТА единствено носи отговорността за поддържане конфиденциалността на потребителските имена и пароли.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.