При първоначалната инсталация на Colibri® ERP има въведен списък с мерни единици, който може да се редактира и/или да се въвеждат в него нови мерни единици (в.ж. Въвеждане на списъка на използваните мерни единици и схеми на разфасоване).
Системата дава възможност да се въвеждат схеми на разфасовка за всяка мерна единица. Схемата на разфасовка представлява описание на количествените отношения между различни мерни единици.
Нека разгледаме мерна единица bottle (бутилка) и да въведем нова схема на разфасовка;
От хоризонталното меню избирате
, , ;Кликвате върху абревиатурата (в примера btl) на желаната мерна единица от списъка с въведените мерни единици или кликвате на съответния бутон за редактиране - ;
Системата ви позиционира в работен лист
, където може да промените името на мерната единица.Тук се въвеждат основните данни за мерната единица и схемите на разфасовка към основната мерна единица. Ще обясним подробно дефинирането на схемите на разфасовка и отношенията на разфасоване на мерните единици.
В примера за мерна единица bottle (бутилка) има въведени четири разфасовки:
bottle 0.5 l - (бутилка 0.5 л);
bottle 0.75 l – (бутилка 0.75 л);
bottle 1 l – (бутилка 1 л);
bottle 2 l – (бутилка 2 л).
В празното поле въвеждате новата разфасовка (в примера bottle 1.5 l) и натискате бутона за добавяне;
За да зададете отношенията на разфасоване кликвате на съответния бутон за отношенията на разфасоване на избраната мерна единица.
Системата отваря празни полета за въвеждане отношението на разфасоване.
От селектора под основната мерна единица bottle (бутилка) се избира към коя друга мерна единица ще се задава отношение. В случая е избрана мерна единица case (кашон).
Окончателно, (както е показано на фигурата) отношението на разфасоване е следното - 6 bottle са равни на 1 case, като с това се описва, че в един кашон се разполагат по 6 бутилки.
Записвате с бутона
.По-нататък, вложеността на различните опаковки, може да се продължи колкото е необходимо. Например може да се укаже, че в един палет се разполагат по 20 от нашите кашони.
За тази цел в първия (горния) селектор избираме този път мерна единица case (кашон), а във втория се избира мерна единица pallet (палет). Въвежда се отношението - 20 case формират 1 pallet и накрая новото отношение се записва с бутона .
Важно | |
---|---|
Всички мерни единици, които се използват в селекторите трябва да бъдат предварително въведени. |
По този начин въвеждате всички отношения между мерните единици. В нашия случай, резултата е показан на следващата фигура:
С тази схема на разфасоване е описано, че 6 бутилки се разполагат в един кашон, а от своя страна 20 кашона се пакетират по палети. Така зададени, всички тези коефициенти за преобразуване между мерните единици са достъпни навсякъде в системата, където е необходимо. Например, при формирането на първичните документи, при генериране на различни справки за наличността и др.
Схемата на разфасоване може да бъде още по-сложна. Например може да се покаже и допълнително отношение на основната мерна единица (bottle) към мерната единица литър, която не е от вече разгледаната вложеност – бутилка - кашон - палет.
От първия (горния) селектор избираме основната мерна единица bottle (бутилка), а от втория се избира мерната единица литър. След това се задава отношението – 1 bottle (бутилка) е равна на 1.5 литра, и накрая се записва с бутона .
Схемата на отношенията между мерните единици има йерархична структура. Затова след като се запише новото отношение втората мерна единица (литър) се подрежда едно ниво под bottle (бутилка), тъй като те са в пряко отношение една към друга. Така се формират два клона на йерархичната структура, единия бутилка – кашон – палет, и другия бутилка – литър. Това отношение (бутилка - литър) може да се ползва в отчетите за наличности. Ще може да се виждат наличностите както в бутилки, така и в литри.