9.2. Въвеждане/редактиране

Списък

Достъпът до списъка с въведените в системата сервизни отчети е от хоризонталното менюто Сервиз и след това Задачи/Отчети.

Системата визуализира списък на сервизни отчети под формата на таблица със съответните колони.

Фигура 9.1. Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри

Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри


Над списъка е позициониран бързият филтър за търсене по Фактури, Склад, Специалисти, Клонове, Номер, Клиент, състоянието на отчета - Статус, изпълнението на задачите - Задачи. Чекбоксовете Само моите - за селекция на тези отчети, които са създадени от текущия (активния) потребител на системата; Подробна - системата визуализира на втори ред за всеки запис от таблицата информацията от работната област Дейности/задачи; днес - показва отчетите с днешна дата.

Настройка и предназначение на полетата и селекторите на бързия филтър

Чрез избор на стойности на селекторите и/или чрез въвеждане на стринг в полетата могат да се правят селекции на интересуващото ни множество от сервизни отчети в целия списък с отчети.

Освен бързият филтър за настройка списъка на сервизните карти може да ползвате и стандартния филтър, работен лист Филтър. С помощта на двата филтъра може лесно и бързо да се достига до нужната информация, а също така да се ограничава списъка само до необходимите сервизни отчети с по-сложни ограничения.

Фигура 9.2. Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри

Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри


[Важно] Важно

Важна особеност тук е възможността за настройка и на показването (при необходимост) на някои колони от таблицата със списъка на сервизните отчети - в случая за задължението на клиента - Сума. Това става в работна област Колони чрез активиране или деактивиране на съответния чекс бокс и обновяване на списъка с клик на бутона .

Въвеждане на нов сервизен отчет

За въвеждане на сервизен отчет за сервизно обслужване трябва да преминете в работен лист Нов отчет.

Информацията в сервизните отчети е разделена на области с общите данни (номер и дата на отчета, клиент, машини, специалист, статус) и работни листове за хронологията на самото им сервизиране и неговата отчетност.

Фигура 9.3. Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри

Сервизни отчети - въвеждане/редактиране, филтри


Системата задава по подразбиране стойности на следните полета и селектори - дата (текущата) и Специалист (активния потребител).

Полето за Номер на сервизния отчет или се въвежда или при запис с бутона за добавяне - - се използва автоматичната номерация на документите в системата (в.ж. Номериране на документи и списъци).

Дефинирате статус на отчета от селектора Статус, съобразно възприетия във фирмата начин за описание на състоянията, през които преминава отчета.

Полетата Клиент No и Име са предвидени за избор на клиент (от списъка с клиентите на фирмата).

[Забележка] Забележка

С избора му при добавяне на машина за сервизиране (двоен клик полето за номер на сервизната карта), системата ще предложи въведените му машини за избор от списъка и добавяне в отчета.

С избирането на машина от списъка с машините (сервизните карти) - двоен клик полето за номер на сервизната карта - системата попълва автоматично полетата с информация за групата, договора, датата и условието по него (ако има) в работен лист Задачи, Артикул име, както и данните за клиента - полетата Клиент No и Име.

[Забележка] Забележка

Обърнете внимание, че добавянето на машина автоматично води до добавянето (избора) и на клиента й. И обратно - избора (въвеждането) на клиент води до предлагането само на неговите машини. Това разбира се не твърдо, а се постига с филтъра за селекция от списъка (системата автоматично задава стойности в полетата за името на клиента и чекбокса (условието) - само за неговите машини. Всичко това е направено с цел за по-бърза и оперативна работа и в никакъв случай не е ограничение. Може да добавяте и нови клиенти и нови машини чрез деактивиране на филтъра над съответните списъци.

Въвеждане на нов сервизен отчет - основни данни

Следва въвеждането на информация (данни) в работните области на работен лист Основни данни, активен първоначално.

Достъпни са и работните листи Задачи и Услуги/Части/Консумативи. След запис с клик на бутона се появяват и останалите работни листове - Изпълнение, Изписване, Фактури, Статус.

Подробно ще бъдат разгледани в следващите точки.

Редактиране на сервизен отчет

Избор на сервизен отчет за редактиране става или с клик на полето за Номер на сервизен отчет или с клик на съответния бутон за редактиране () от списъка със сервизните отчети.

Фигура 9.4. Редактиране на сервизен отчет

Редактиране на сервизен отчет


Системата ни визуализира работен лист Редактиране в който може да промените информацията в общите данни на сервизния отчет и прилежащите му работни листове за основните данни, изпълнените задачи и отчетността по обслужването (сервизиране) на машините. Последните ще бъдат разгледани подробно в следващите точки.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.