Въвеждане на производствените операции в системата е необходимо, тъй като на тяхна база се определя и видът на извършения труд.
Производствените операции, използвани в производството на фирмата се описват в специален списък. За всяка операция се въвежда формален номер и наименование, както и коефициент (тежест) и сума (разценка).
От меню
се избира работен лист - .С кликване на бутона
, въведената операция се добавя в списъка на производствените операции.Въвеждането на Коефициент за производствени операции от вида О (Производствена операция) дава възможност за определяне на различна тежест на операциите в разпределението на общата заработена сума. Смислово този коефициент най-често се свързва с времето за изпълнение на дадена операция. По-трудоемките или по-отговорни операции имат по-голяма тежест. Например, ако искате за дадена операция О1 да се заплаща два пъти повече от друга О2, то на операция О1 задайте коефициент 2, а на операция О2 – коефициент 1.
Задаването на коефициент равен на 1 за всички производствени операции означава, че те равномерно ще разпределят заработените суми. Това поле няма значение за операции от вид Р (Операция с разценка) и Н (надница).
В полето Сума се въвежда разценка, която ще се заплаща на работник, изпълнил Операция с разценка (от вид Р) еднократно.
В случай на вид Н (надница) въведената сума е надница за 8 часов работен ден.
Това поле не е от значение за операции от вид О.
Производствените операции се подреждат в списък, в който може да се види видa, номера, наименованието, коефициентa на заработките и сумата. Има филтър, чрез който може да се търси точно определена операция по избрани параметри.
Редактирането на дадена операция става чрез кликване на бутона .
От показаната по-долу фигура се вижда, че нововъведената производствена операция е в режим на редактиране, а също може да бъде и изтрита посредством бутона . Производствена операция може да се изтрива само ако бутонът за изтриване е активен (червен). Системата не позволява да бъдат изтривани операции, които вече са използвани в производствени карти.
Редакцията се прави в показаните под списъка полета, като след това промяната задължително трябва да се запамети с бутона
. Следващият бутон се използва, когато ще се редактира друга операция и е необходимо да се освободят полетата от предишната информация.В системата има възможност производствените операции да се отпечатват. Това става, чрез кликване върху работния лист Печат. Отваря се нова страница която показва как ще изглежда новоотпечатаният списък. След кликване върху документът ще бъде отпечатан от свързаният принтер. Има възможност да се откаже печата чрез кликване на бутона . Можете да експортирате отпечатката в Excel-файл. Това става чрез бутона .