3.3. Рецепти

Предназначение

Рецептите са една от основните информационни единици във всяко производство. Те участват във всички негови етапи – от договарянето с клиентите, съставянето на графиците за снабдяване до заскладяването на готовите изделия и калкулирането на себестойността. Използването на рецепти автоматизира значително дейностите по информационната поддръжка на производството, т.к. дава възможност автоматизирано да се изчисляват необходимите за производството суровини и материали, както и да се изчислява произведената продукция и нормативния брак.

В самите рецепти се посочват имената и количествата на категории материали, който ще се влагат за произвеждане на единица продукция.

Въвеждане на нова рецепта

Въвеждането на нова рецепта става от меню Списъси/Рецепти и работния лист Нова рецепта.

Фигура 3.10. Рецепти - нова рецепта

Рецепти - нова рецепта


Основните полета, който се попълват са:

  1. Номер – попълва се номера на рецептата, която е по ред;

  2. Име – име на рецептата;

  3. Продукт – предварително трябва да е въведен като артикул, и се избира с двоен клик върху полето (има директна връзка);

  4. Количество – попълва се за колко единици продукция е рецептата;

  5. Планов брак – показва се процент на брака, ако има такъв;

  6. Разценка – разценката за произведено единица изделие, която се използва за изчисляване на заработките на работниците участвали в производството;

  7. Коефициент - този коефициент се използа за разпределение на разходите за единица изделие на етапа на калклулиране на себестойността.

Въведената в полетата информация се запаметява с бутона от навигационният блок.

[Важно] Важно

Точното и пълно въвеждане на основната и съпътстваща информация за описание на рецептурите е от изключителна важност за осигуряване на правилната работа на всички автоматизирани операции от функционалността, свързана с производството на Colibri® ERP. Рецептите участват навсякъде - от поръчките за производство до калкулиране на себестойността.

Следващата стъпка, която се прави е въвеждането на суровините и материалите в рецептата.

Фигура 3.11. Рецепти - суровини и материали

Рецепти - суровини и материали


Въвеждането на суровините става чрез кликване на бутона или чрез двоен клик в полето (директна връзка към списъкът на суровините, заскладени в склада). Количествата се посочват ръчно според това, колко са нужни за производство на количеството, посочено в описанието на рецептата.

Въвеждането на материалите е идентично с това на суровините.

Има възможност за изтриване на суровини или материали от рецептата, чрез бутона , или добавяне на нови (чрез зеления бутон долу в ляво).

Друг етап от описанието на рецептите е добавяне на производствените операции необходими за да се произведе описвания в рецептата продукт. Описаните тук производствени операции автоматично ще се появяват във всяка производствена карта, в която участва рецептата.

Кликва се върху таба Производствени операции и се отваря форма за въвеждането им, като се използва предварително попълнения списък с операции.

Фигура 3.12. Рецепти - производствени операции

Рецепти - производствени операции


Попълването на производствените операции става чрез двоен клик в празното поле за добавяне на операция или с щракване върху . По подразбиране за всяка операция се появяват нейните коефициент и сума (заработка). Тези стойности могат да се променят и да бъдат други за рецептата. Може да се изтриват операции чрез маркирането на чекбоса пред съответния вид операция и после с червения бутон .

След въвеждането на всички операции е необходим запис за да може рецептата да се съхрани за по-нататъшно използване. При изтривания и добавяния е необходимо също записване за да се съхранят новите промени, който са направени.

Следващият таб е Производствени карти. Там се появява списък с производствени карти, в които тази рецепта е използвана.

Редактиране на рецепти

Рецепта може да бъде изтрита, редактирана или копирана.

[Забележка] Забележка

Изтриване е възможно само когато рецептата още не е прикачена към някоя производствена карта, в противен случай трябва да откачи от производствената карта и производствената поръчка, чрез изтриване на свързаните складови документи. Тогава може да се изтрие или редактира.

Фигура 3.13. Рецепти - редактиране

Рецепти - редактиране


Както всички други списъци в Colibri® ERP и в списъка на рецептите има филтри които позволяват да се търси дадена рецепта по определен признак, напр. по Номер, Име или с по-сложен филтър (таб "Филтър"), който позволява да се търсят рецепти с по-сложни условия. Избирате си желана рецепта и редактирате информацията в нея. От този момент нататък за описание на производство на продукти по тази рецепта ще се използва промененото съдържание.

Печат

Има възможност да се отпечата целият списък с рецепти или само определена рецепта. Списъкът с рецепти има следният вид:

Фигура 3.14. Рецепти - отпечатване на списък

Рецепти - отпечатване на списък


Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.