1.2. Настройки в Colibri® ERP

1.2.1. Складови локации и зони
1.2.2. Условия на съхранение
1.2.3. Складови работници

При въвеждането на склада, разглеждан като обект на управление на дейностите с помощта на програмни средства, първо е наложително той да бъде обозначен като такъв. Като втора стъпка е дефинирането на конкретни зони и локации, които отговарят на неговата структура и месторазположение. Това са средства, с използването на които се постига подробно описание на физическата разпределение и подредба на склада: пространства, коридори, рафтове, колони, редове, контейнери (кутии) и т.н. до възможно най -малкото място за поставяне. Целта е да се създаде възможност за сегментиране и адресиране на зоните и локациите.

1.2.1. Складови локации и зони

В Colibri® ERP, като всяка система за управление на бизнеса, има подсистема за поддържане на всички операции в складовото стопанство. В регистъра със складовете на фирмата е добавена възможност за присвояване на даден склад към разработената вече система за управление на складовите дейности – маркирания чекбокс на фигурата долу.

Фигура 1.1. Складови локации и зони

Складови локации и зони


След поставянето на отметката на склада, като вече обект на управление, към данните му се появяват два нови таба – Локации и Зони.

1.2.1.1. Локации

В таб Локации се описват до най-малката структурна единица местата за съхранение.

Ще обърнем внимание на по-важните атрибути и параметри за описание.

  • Тип локация – избор от списък - примерно Палет, Контейнер, Кутия;

  • Тип достъп – избор от списък на вида на достъпа и обслужването й - Произволен, LIFO, FIFO, FEFO;

  • Клас – Замразени продукти, Карантина, Насипни продукти;

  • Област Капацитет – количествени параметри, координати за адресиране и начин за обхождане за описание;

  • Подтабове за избор/добавяне на групи асортименти, конкретни асортименти, мерните единици и заетост на разглежданата локация (в.ж. фигурата долу).

Фигура 1.2. Складови локации и зони

Складови локации и зони


1.2.1.2. Зони

Групирането на локации по определени характеристики (предназначение, местонахождение) в системата определя складовите зони.

Фигура 1.3. Складови локации и зони

Складови локации и зони


В примера от фигурата горе към избрания склад са обособени зони за: Съхранение, Товарене, Разтоварване.

Фигура 1.4. Складови локации и зони

Складови локации и зони


Общите характеристики за описание на зоната са позиционирани в област Редактиране и таб Локации.

На фигурата са показани локациите, присвоени към зоната за Съхранение с характеристики: тип, разрешени действия – (изпращане, получаване), поредността за обхождане.

Таб Зареждане – предвидена е възможност за прикачване на зони за запълване на недостиг – т.е. зареждане с количества при достигнат минимум (параметър на локацията, описан в работната област Капацитет на локацията).

1.2.2. Условия на съхранение

Фигура 1.5. Условия на съхранение

Условия на съхранение


При описанието на локациите използваме параметъра (или атрибута) клас на локацията. В Colibri® ERP мястото за дефиниране на всички видове класове се извършва в меню Списъци/Складове/Условия за съхранение. Тези стойности се показват в селектора за избор – в.ж. фигурата за Локациите.

1.2.3. Складови работници

Фигура 1.6. Складови работници

Складови работници


Има възможност за дефиниране на списък от персонала, ангажиран с обслужването (физическо) на операциите по управление на складовото стопанство - меню Списъци/Складове/Складови работници.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.