Глава 8. Производство - въпроси и отговори

В За стари месеци изчезват разходите от складовите разписки все едно, че не са нанасяни. Това се получава при корекции и преизчисляване на производствени карти за стари периоди, при които калкулирането на себестойностите и разпределение на себестойностите по произведените продукти е било направено. Защо?
В При увеличаване на количеството на вече потвърдена Клиентска поръчка (КП), трябва ли да се създаде новапроизводствена?
В Възможно ли е от една КП да се генeрират няколко Производствени поръчки (ПП)?
В Ако една КП съдържа няколко самостоятелни изделия, ако за всяко се генерира отделна ПП, как ще се управлява връзката между тях?
В Кратността на поръчката може ли да се задава от Организатор производство – той да определя големината на партидите?
В Възможно ли е изделията да се разбият на партиди, на базата на които ще се създават Маршрутните и Работни карти?
В Възможно ли е да се следи трудовата ангажираност, производителност и ефективност на всеки служител?

В

За стари месеци изчезват разходите от складовите разписки все едно, че не са нанасяни. Това се получава при корекции и преизчисляване на производствени карти за стари периоди, при които калкулирането на себестойностите и разпределение на себестойностите по произведените продукти е било направено. Защо?

О

Въпросът е свързан с разнасянето на производствените разходи.

Произведената продукция е произведена и заприходена в склада на стойност, изчислена на база вложени суровини и материали. Това обаче е само производствената себестойност (както я наричаме ние).

Пълната себестойност може да се получи в края на отчетният период, когато станат ясни общите разходи от дейността, т.е. разходи за амортизации, заплати, осигуровки, ток, вода и др.

Подготовката и разпределението на разходите е функционалност, предназначена за автоматизирано калкулиране на себестойността на произвежданите изделия и съответно тяхното възможно най-точно остойностяване.

След като бъдат настроени статиите на калкулация е необходимо да се пристъпи към следващата стъпка към формиране на сумите по статии на калкулация и разпределянето им по произведената и заскладена продукция, за да се получи реално нейната себестойност. Етапите са три:

  1. подготовка на таблицата за разпределение на разходите;

  2. разпределение на разходите по произведена продукция;

  3. нанасяне на изчислената себестойност по складовите документи.

Разпределението на разходите предполага, че всички общи разходи във фирмата са документирани и осчетоводени.

Остойностяването на продукцията в склада е последния етап от разпределението на разходите. Тук се извършва автоматично изчисление на себестойността за всеки продукт и след това нанасяне (остойностяване) на произведената и заскладена продукция в складовите документи (складови разписки) за готовата продукция.

Всички тези операции са свързани с голям обем изчисления и промени по базата данни. Поради тази причина този процес не е напълно автоматичен и се извършва постъпково след натискане на съответния бутон в страницата за изчисляване и разпределение на себестойностите.

[Важно] Важно

Ако направите промени в производствени карти от предишен и вече приключен период е необходимо да преизчислите складовите документи, свързани със всяка производствена карта и накрая да изпълните трите стъпки: подготовка, разпределение и нанасяне в страницата за себестойността за съответния месец.

В

При увеличаване на количеството на вече потвърдена Клиентска поръчка (КП), трябва ли да се създаде новапроизводствена?

О

Да.

При условие, че за предишното количество на КП вече е създадена Производствена Поръчка (ПП). Увеличаването на количеството в Клиентската поръчка води до необходимост от генериране на нова Производствена поръчка. Променената Клиентска поръчка, се появява в списъка с незавършени Клиентски Поръчки.в таба Нова Поръчка (ПП) от КП.

В

Възможно ли е от една КП да се генeрират няколко Производствени поръчки (ПП)?

О

Да.

Могат например да бъдат създадени толкова ПП, колкото са потвърдените дати за експедиция от КП. Нещо повече всяка потвърдена експедиция може да бъде изпълнявана на части, за всяка от които да се създава отделна Производствена Поръчка. По подразбиране се предлага да бъдат създадени толкова ПП, колкото са потвърдените дати за експедиране.

В

Ако една КП съдържа няколко самостоятелни изделия, ако за всяко се генерира отделна ПП, как ще се управлява връзката между тях?

О

Във всяка ПП има връзка в пораждащата я КП.

В Справката Произвеждани продукти, може да се филтрира по дадена Клиентска поръчка и да се видят всички документи, свързани с нея (Производствени Поръчки, Производствени карти), както и произвежданите изделия.

В

Кратността на поръчката може ли да се задава от Организатор производство – той да определя големината на партидите?

О

Да.

Всяка ПП може да бъде пускана в производство на толкова части (партиди), колкото е необходимо по преценка на Организатор производство чрез Производствени карти.

В

Възможно ли е изделията да се разбият на партиди, на базата на които ще се създават Маршрутните и Работни карти?

О

Да. Въпрос на индивидуална за клиента доработка към системата със задание и спецификация.

В

Възможно ли е да се следи трудовата ангажираност, производителност и ефективност на всеки служител?

О

Да. Въпрос на индивидуална за клиента доработка към системата със задание и спецификация.

Стандартно в производствената подсистема на Colibri® ERP има средства за регистриране на работещите в различни смени по производствените карти и за автоматизиране на изчисленията на заработените суми и обединяването им във ведомости за заплащане.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.