За по-ясна и точна представа за процеса на автоматизиран банков обмен ще бъдат показани етапите за експортиране на данни по електронен път към банката. Етапите са следните:
В документа за доставка в работен лист Плащаниия е посочено, че плащането ще се осъществи с използването на сметка, настроена за използване в процеса на автоматизиран банков обмен.
След избора на съответната сметка се появява чекбокс Банков Обмен. При маркирането му и добавянето на плащането с бутона се стартира процеса на нареждане на плащане и банков обмен. Това плащане влиза в регистъра на Паричните средства, а от там се и инициира за изпращане и в регистъра за Банков обмен за експорт към банката.
От създаденият паричен документ се вижда, че има иницииран документ за банков обмен и връзката към него е посредством бутона
.Важно | |
---|---|
Задължително е трябва да има посочена банкова сметка на партнъора, по която реално да се отрази плащането (В.ж. задължителните предварителни настройки - Предварителни настройки). |
Нареденото плащане в регистъра за Банков обмен наподобява записа в Парични средства. Приликата и разликата между паричния документ и този за банков обмен е в това, че при банковият обмен присъстват допълнителни реквизити характерни за Банковата информационна система, като банковата сметка на партньора, номер на транзакция, специфични реквизити за бюджетните платежни нареждания и т.н.
Нареждане за плащане към банката може да бъде въведено и непосредствено в регистъра за Банков Обмен. Това може да се направи в случаите, когато не желаем определено плащане да се отразява в регистъра на Парични Средства, докато не бъде фактически изпълнено и потвърдено от Банката.
Следващият етап от процеса е свързан с подготовката и експортирането на данните. От регистъра на Банков обмен се избира работен лист
.След избор на вид на трансфера Експорт и попълване на полетата за описание, ако е необходимо, както и датата на трансфера, се прави запис и се появява списък на Транзакции, които подлежат на експорт. Маркират се тези плащания, които ще се експортират към банката и с бутона се създава файл за експортиране към банката.
Следва свалянето на файла от системата и зареждането му в портала на банката.
Забележка | |
---|---|
Не всички избрани нареждания могат да бъдат експортирани. Някои могат да бъдат отхвърлени поради липса или невярна информация, като например липса или неверен IBAN на партньора. В регистъра на Парични средста и по-точно за сметките, участващи в банковия обмен, има допълнителен филтър Банков обмен, по който става филтрирането на документите, подлежащи на експорт и на документите, които не подлежат на експорт, т.е такива, към които има асоциирани документи към регистъра за Банков обмен и такива парични документи, за които няма връзка към регистъра за Банков обмен. |