Глобална мрежа от компютри и сървъри.
Интернет, понякога наричан Мрежата (the Net), е световна система от компютърни мрежи - мрежа от мрежи, в която потребителите от всеки компютър, могат, ако имат необходимите права, да получат информация от всеки друг компютър (или да се разменя информация директно с потребител от друг компютър). Тази глобална мрежа е била зачената от Advanced Research Projects Agency (ARPA), изследователска агенция към правителството на САЩ в 1969 г. и е била известна като ARPANET. Първоначалната идея е била да се създаде мрежа, в която потребител от една лаборатория на някой университет, чрез своя компютър да може да си говори с друг компютър от друга лаборатория на същия или друг университет. Страничен ефект от ARPANet проекта е бил свързан със следното: т.к. съобщенията би могло да се изпращат и препращат в повече от една посока, мрежата би трябвало да работи дори, ако част от нея се разруши, поради някаква непредизвикана причина.
Днес, Интернет е публично, кооперативно, самоподдържащо се удобство (информационно пространство), достъпно за милиарди хора по света. Физически, Интернет използва част от ресурсите на съществуващите публични телекомуникационни мрежи. Технически, това, което отличава Интернет е използвания протокол за обмен - TCP/IP (for Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Две адаптации на Интернет технологията, интранет (Intranet) и екстранет (Extranet), също използват, като правило TCP/IP.
Най-широко използваната част от Интернет е световната мрежа World Wide Web (WWW или "the Web"). Най-важната му особеност е вградения метод за незабавно кръстосано рефериране (отнасяне - cross-referencing) - хипертекст (hipertext). Във всеки сайт (Web site) - информационен възел от мрежата, някои думи или изрази се появяват в различен цвят, понякога и с подчертаване. Когато се кликне върху такава дума или израз, се извършва препратка към страница (разбира се ако съществува или има достъп до нея), свързана с тази дума или фраза. Понякога за такива цели се използват бутони, картинки, или части от тях. Ако при преместването на маркера върху полето на дадена интернет страница, той се промени във вид на показалец на ръка, това означава че се намирате над област, която може да ви препрати на друга интернет страница от същия или друг сайт.
Използвайки мрежата, вие имате достъп до милиони интернет страници, запълнени с някаква информация. Разглеждането на тези страници се извършва с броузър (Web browser), като най-популярни са Microsoft Internet Explorer и Netscape Navigator. Показването на съдържанието на дадена страница може да се различава при използване на различни броузъри. Също, по-новите версии на броузърите имат нови възможности за показване на различни видове информационни обекти (анимация, звук, музика, или пък на стандартни обекти, като текст, таблици, визуални ефекти, и т.н.).