Това е най-детайлната настройка, която може да се извърши при анализа на себестойността по даден тестов производствен сценарий.
Целта е да се направи тест за евентуалната себестойност на продукцията като се промени цената на някои от вложените суровини и/или материали.
Отново трябва да се отбележи, че корекциите по цените на вложените суровини и материали се отразява на Тестовата Производствена Себестойност.
На следващата фигура е показан пример за корекция на цената на суровина, използвана в производството. Виждат се и употребените количества суровини/материали за съответния месец и цех.
За определяне на нова цена за дадени суровини и/или материали, влагани в производство по тестовия сценарий, се използва средна цена за суровината или материала, взета от документите за влагане за периода на базовия сценарий. Ако няма такива документи, т.е. базовия сценарий не е от реалните данни, като средна цена се предлага използваната цена в базовия сценарий или в краен случай 0.0, ако няма такава цена.
В най-достоверния случай (базовият сценарий е от реални данни) за изчисляване на средната цена се извършва сумиране на произведенията количество*цена от всички изписвания за влагане на суровини или материали по базовия сценарий. След това сумата се дели на количеството, вложено през периода на базовия сценарий.
Ако няма искания за периода на базовия сценарий:
за средна цена се взема стойността от полето Нова цена на суровината или материала в базовия сценарий;
общото количество, употребена в даден сценарий суровина или материал, се получава от количеството произведен продукт и от рецептите, по които е произвеждан този продукт. В този случай се предполага, че за сценария продуктът е произвеждан по една рецепта.
Промяната на цените предизвиква изменение в Производствената себестойност след изпълнение на операцията Изчисление в кой да е работен лист.
След като се извършат промени по цените на вложените суровини и материали тестовата Производствена себестойност се изчислява по следния алгоритъм:
Производствената себестойност за всеки продукт се изчислява като се използват необходимите количества суровини и материали от рецептата му и променената (нововъведена)цена за същите;
Получената Производствена себестойност за всеки продукт се умножава по новото количество за продукта (от настройките на количествата);
За агрегиране по даден цех или месец се сумират получените стойности за съответните продукти и се получава коригирана по цена и количество нова Производствена себестойност за даден цех или месец;
Получената сумарна Производствена себестойност може да се промени накрая и от корекцията, въведена за промяна на производствената себестойност в страницата за промяна на разходите по статии на калкулацията.
По-нататък разпределението на общите разходи по продукти (технологични, цехови и т.н., по схемата на себестойността) се извършва като се използват количествата, въведени в страницата за настройка на количествата произвеждани продукти.