3.6. Настройка на цените на използваните суровини и материали

3.6.1. Цени на вложените суровини и материали
3.6.2. Изчисляване на тестовата Производствена себестойност

Това е най-детайлната настройка, която може да се извърши при анализа на себестойността по даден тестов производствен сценарий.

Целта е да се направи тест за евентуалната себестойност на продукцията като се промени цената на някои от вложените суровини и/или материали.

Отново трябва да се отбележи, че корекциите по цените на вложените суровини и материали се отразява на Тестовата Производствена Себестойност.

На следващата фигура е показан пример за корекция на цената на суровина, използвана в производството. Виждат се и употребените количества суровини/материали за съответния месец и цех.

Фигура 3.21. Настройка на цените на използваните суровини и материали

Настройка на цените на използваните суровини и материали


3.6.1. Цени на вложените суровини и материали

За определяне на нова цена за дадени суровини и/или материали, влагани в производство по тестовия сценарий, се използва средна цена за суровината или материала, взета от документите за влагане за периода на базовия сценарий. Ако няма такива документи, т.е. базовия сценарий не е от реалните данни, като средна цена се предлага използваната цена в базовия сценарий или в краен случай 0.0, ако няма такава цена.

Базов сценарий е реален сценарий

В най-достоверния случай (базовият сценарий е от реални данни) за изчисляване на средната цена се извършва сумиране на произведенията количество*цена от всички изписвания за влагане на суровини или материали по базовия сценарий. След това сумата се дели на количеството, вложено през периода на базовия сценарий.

Базов сценарий е тестов сценарий (не от реално производство)

Ако няма искания за периода на базовия сценарий:

  1. за средна цена се взема стойността от полето Нова цена на суровината или материала в базовия сценарий;

  2. общото количество, употребена в даден сценарий суровина или материал, се получава от количеството произведен продукт и от рецептите, по които е произвеждан този продукт. В този случай се предполага, че за сценария продуктът е произвеждан по една рецепта.

3.6.2. Изчисляване на тестовата Производствена себестойност

Промяната на цените предизвиква изменение в Производствената себестойност след изпълнение на операцията Изчисление в кой да е работен лист.

След като се извършат промени по цените на вложените суровини и материали тестовата Производствена себестойност се изчислява по следния алгоритъм:

  1. Производствената себестойност за всеки продукт се изчислява като се използват необходимите количества суровини и материали от рецептата му и променената (нововъведена)цена за същите;

  2. Получената Производствена себестойност за всеки продукт се умножава по новото количество за продукта (от настройките на количествата);

  3. За агрегиране по даден цех или месец се сумират получените стойности за съответните продукти и се получава коригирана по цена и количество нова Производствена себестойност за даден цех или месец;

  4. Получената сумарна Производствена себестойност може да се промени накрая и от корекцията, въведена за промяна на производствената себестойност в страницата за промяна на разходите по статии на калкулацията.

По-нататък разпределението на общите разходи по продукти (технологични, цехови и т.н., по схемата на себестойността) се извършва като се използват количествата, въведени в страницата за настройка на количествата произвеждани продукти.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.