6.1. Нова функционалност

6.1.1. Спецификации/Изпълнение
6.1.2. Суровини
6.1.3. Материали
6.1.4. Производствени карти

Новата функционалност е свързана главно с възможностите за управление на производство на съставни изделия като нивата на вложеност са без ограничения. Ще посочим различните неща в съответствие с работните листове от описанието на ПП.

6.1.1. Спецификации/Изпълнение

Предназначение

Този работен лист е предназначен за регистриране на изделията, които ще се произвеждат по дадената ПП и в какви количества. Можете да добавяте изделия с бутона Добавяне (долу вляво) след което да въведете и количеството.

[Забележка] Забележка

Ако сте използвали потвърдени количества от клиентска поръчка, продуктът и потвърдената бройка автоматично ще бъдат въведени в този работен лист.

Фигура 6.1. Спецификация за изпълнение на ПП

Спецификация за изпълнение на ПП


ПП от КП – (сценарий MTO)

- От табовете (най-отгоре) изберете Нова поръчка от КП (от клиентска поръчка);

- Изберете КП. За избраната клиентска поръчка се появяват всички дати на потвърждение със съответните потвърдени количества за експедиране към клиента. За всяка дата на потвърждение можете да създадете отделна ПП (поръчка за производство);

- Системата ви подготвя основните и най-важни данни за новата ПП като Номер, дата на ПП, дата на старт на производството, дата на Край на производството, Производствено звено, Склад за производство, дата на експедиране;

- Кликнете върху бутона за създаване на нова ПП по съответната дата на потвърждение;

- Новата ПП се създава автоматично, включваща потвърдените количества от продуктите на КП (клиентската поръчка);

На следващата фигура е показана формата за създаване на ПП от КП.

Фигура 6.2. Нова ПП от клиентска поръчка

Нова ПП от клиентска поръчка


ПП за планирани количества – (сценарий MTS)

В този случай се използва Поръчки за производство – таба (работен лист) Нова поръчка и новата поръчка за производство се създава изцяло в съответната форма.

ПП от заявка за доставка

ПП от заявка за доставка или вътрешна поръчка за производство на някакъв продукт - (разновидност на сценарий MTO). Пример:

- От Плана за снабдяване се установява, че има недостиг на определени количества продукти;

- От там автоматизирано (по команда от потребителя) се генерира Заявка за доставка;

- В Поръчки за производство се избира таба Нова поръчка от ЗД;

- От списъка с чакащи Заявки за Доставка (ЗД) се избира желаната;

Фигура 6.3. Нова ПП от заявка за доставка

Нова ПП от заявка за доставка


- За избраната ЗД се генерира ПП за някои от датите на потвърдените количества.

Фигура 6.4. ПП от потвърдени количества в заявка за доставка

ПП от потвърдени количества в заявка за доставка


6.1.2. Суровини

В този таб се визуализират всички необходими суровини (включващи и подпродукти) по цялата йерархия от рецептата на основния продукт. На следващата фигура е показана примерна схема на суровините за производство на основния продукт (В случая Табуретка Беквам):

Фигура 6.5. Йерархичен списък със суровини в ПП

Йерархичен списък със суровини в ПП


[Забележка] Забележка

Основният продукт е показан в син цвят. Подпродуктите са показани в болд (почернено, удебелено). Основните суровини са показани в нормален шрифт.

6.1.3. Материали

Напълно аналогично на списъка със суровини.

Фигура 6.6. Йерархичен списък с материали, по съответната рецепта в ПП

Йерархичен списък с материали, по съответната рецепта в ПП


[Забележка] Забележка

Основният продукт е показан в син цвят. Подпродуктите са показани в болд. Основните материали са показани в нормален шрифт.

6.1.4. Производствени карти

Създаване

Производствените карти могат да се създадат автоматично от ПП. Достатъчно е да е създадена рецепта за крайното изделие и да бъде описана структурата му в тази рецепта. В ПП се използват готови, валидни и специфицирани рецепти. Информацията от тях се използва от системата и всички необходими ПК за дадена ПП се генерират автоматично. Така стриктно се спазва свързаността между Клиентски поръчки, Производствени поръчки и Производствени карти по крайните продукти, които трябва да се произведат, както и се контролира съответствието на количествата за производство. Не трябва да се забравя, че изделията са йерархични и за всички подизделия също се генерират необходимите Производствени карти. Така се създава един пълен план за производството на крайните изделия и техните подизделия в необходимите количества. На всяка ПК съответства маршрут за производство и по този начин всички необходими маршрути вече са активни и по-нататък може да бъде извършвано отчитане на изпълнението по тях.

За да създадете автоматично всички необходими производствени карти, в ПП преминете в работния лист Производствени карти и кликнете върху бутона Генериране (долу в ляво) както е показано на следващата фигура.

Фигура 6.7. Автоматизирано генериране на ПК

Автоматизирано генериране на ПК


С кликването върху бутона дефакто се стартират автоматично всички необходими маршрути за производството на крайните изделия и на всички подизделия по йерархията от използваната рецепта. За всяко подизделие от йерархията на крайното изделие се създава отделна ПК за съответното количество. На следващата фигура е показана йерархията на генерираните ПК:

Фигура 6.8. ПП с генерирани ПК

ПП с генерирани ПК


[Забележка] Забележка

Номерата на ПК за връзки към тях, т.е. от ПП директно може да се отиде към всяка от свързаните ПК.

С това планът за производството на дадено крайно изделие е завършен и вече може да се регистрира изпълнението по всеки от маршрутите за производство.

Следене на изпълнението в ПП по ПК

Изпълнението на операциите по маршрута се регистрира в ПК. Системата веднага отчита процента на изпълнение по всяка ПК или съответно по нейния маршрут. Тук в ПП веднага може да види колко изделия или подизделия са изпълнени или готови, процентът брак по време на изпълнението и процентът завършеност на необходимата работа по съответната ПК. Ето как изглежда това във формата:

Фигура 6.9. Отчитане на изпълнението по ПК в ПП

Отчитане на изпълнението по ПК в ПП


Вижда се, че ПК 894 е изпълнена напълно, т. е. планираните 100 бр. са готови. Аналогично за ПК 904. За ПК 893 има частично изпълнение – 20 бр. от планирани 400 и 10.10% завършеност на работата по ПК. По останалите ПК не е регистрирано изпълнение по операциите на маршрутите им.

[Забележка] Забележка

Подробно описание на следенето на изпълнението по дадена ПП, включително с отчитане на актуалните времена на изпълнение може да видите в главата Планиране на операциите в производството.

Изтриване на ПК

Има възможност за модифициране на плана за работа по дадена ПП, т. е. да се променят бройки или дори рецепта. Това обаче е възможно преди генериране или след изтриване на производствените карти по ПП. Изтриването се извършва карта по карта в точка Производствени карти.

След това може да се извлекат нови рецепти за ПП и по тях да се генерират нови производствени карти, т.е. да се направи нов план за работа по ПП.

[Забележка] Забележка

1) ПК може да се изтрие след като се изтрият всички асоциирани с нея записвания – складови документи например.

2) Ако маршрута по дадена ПК е стартиран и са направени записвания по него за изпълнени операции, ПК няма да може да бъде изтрита.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.