Тук ще разгледаме как може да се използва списъкът с Операции за изпълнение за лесно регистриране (отчитане) на изработеното.
Само да припомним, отчитане на изработените операции може да се извършва във всяка ПК – в таба Изпълнение.
Друг напълно автоматизиран начин за регистриране на изработеното е чрез използване на web services за привличане на информация за изработеното от външна система, в която изработеното е регистрирано със преносими баркодчетци.
Разглеждания тук начин за регистриране на изработеното е трета алтернатива, позволяваща два начина на организация:
1) Всеки работник сам регистрира и подписва броя изпълнения, обективен и субективен брак в специална форма за регистриране на изработеното. Този начин на отчитане изисква всеки работник да е и потребител в системата, като са му дадени съответните права за достъп.
2) За регистриране на изработеното се грижи отчетник, който и подписва въведената информация, т.е. отговаря за достоверността й. В този случай предимството е, че отговорността за въведената информация се съсредоточава в лицето на отчетниците на изпълнението. Всички отчетници трябва да са регистрирани като потребители в Colibri® ERP.
Основните стъпки при отчитане на изработеното по дадена производствена операция от определен производствен маршрут са следните:
1) Избор на операция за изпълнение – от списъка;
2) Избор към коя ПК (маршрут) ще се регистрира изпълнение;
3) Регистриране на брой изпълнения, обективен брак и субективен брак.
Избирате от менюто -
. Появява с списък само с операциите, които очакват определен брой изпълнения (>= 1).Можете да сортирате списъкът по номер, по наименование или по брой За изпълнение.
Можете да филтрирате списъкът по номер, по наименование или по работен център.
Намирате желаната операция за желания работен център и кликвате върху номера й. Така общата бройка за изпълнение ще се разпъне по всички активни към момента Производствени карти, в чиито маршрут участва избраната операция.
Тук всъщност се избира по маршрута на кой продукт ще регистрираме изпълнение за дадена производствена операция.
В примера от фигурата избираме да регистрираме изпълнение по ПК номер 000907. Изборът се извършва с клик върху номера на продукта, наименованието му или върху бройката за изпълнение на операцията по съответният продукт.
За справка - ето как изглежда изпълнението по тази ПК преди да регистрираме изпълнение по избраната операция СГЛ - Сглобяване на дървена маса:
Очаква се 15 пъти изпълнение на операция СГЛ от маршрута за изработка, свързан с ПК 0000907.
След избор на ПК или маршрута (от предната точка) се отваря специална форма за регистриране на изработеното. В тази форма се попълва:
1) Брой изпълнения, обективен брак и субективен брак;
2) Изпълнител;
3) Дата (и час) на изпълнението;
4) Подпис;
5) Запис на изработеното в ПК.
![]() |
Забележка |
---|---|
1) Брой Изпълнени + брак + Субективен брак следва да бъде по-малък или равен на брой За Изпълнение (при опит за въвеждане на по-голяма стойност, системата генерира съобщение); 2) Отрицателна/нулева стойност за Бр. Изпълнени, Брак, Субективен брак се смята за невалидна; 3) Неподписана информация не може да бъде записана; 4) Подписващото лице, е текущия потребител на системата; 5) Избор на работник (в.ж. списък Персонал): - Работникът/Изпълнителят на операцията трябва да е регистриран в списъка на персонала – Производство/Персонал; - ако подписващият не е регистриран като лице от персонала, и не е избран работник за изпълнение, системата ще генерира съобщение за липса на Работник; - ако подписващият е регистриран като лице от персонала, и не е избран работник за изпълнение, при запис системата автоматично ще определи и запише подписващият служител за Изпълнител на операцията; - във всички други случаи подписващия избира необходимия работник за Изпълнител. 6) Избраният маршрут – ПК се повдига в списъка с жълт фон. |
След запис на изработеното, както е показано в предишната точка, системата извършва автоматизирано следните действия:
1) Запис на изработеното и брака в списъка Изработено в съответната ПК;
2) Обновява информацията за завършеността по ПК – маршрута;
3) Обновява информацията в Операции за изпълнение.
Ето как изглежда завършеността в нашата ПК – 0000907 след запис на изпълнение 10 пъти по операция СГЛ.
За отчитане на изработеното е необходимо хората от списък на персонал да се свържат с потребители на системата. Това е задължително в случаят, когато работниците само регистрират изпълнението на изпълнените от тях операции.
Свързването на Персонал с потребители на Colibri® ERP се извършва в точка
.Тук се свързват три кода:
- Номер на служителя в списъка от персонала;
- Код (баркод) за връзка с външна система за отчитане, работеща с баркод четци;
- Потребителско име в Colibri® ERP. Използва се при отчитане на труда от точка Операции за изпълнение.