7.1. Настройка на схемата на калкулиране

Основни понятия

В Colibri® ERP имате възможност да настроите схемата на разпределение на разходите, като определите какви статии на калкулация ще се използват. Допълнително можете да настроите и начина на получаване на сумите по отделните статии на калкулация. По този начин калкулирането на себестойността на произвежданите изделия може да отговори на всяка специфика в отчитането на разходите на фирмата, за да бъдат правилно отразени.

Групи (категории) разходи

Статиите на калкулация се групират по степен на обобщеност, които по-нататък ще наричаме групи разходи. Предвидени са следните групи разходи:

  1. Производствени разходи. Включват само разходите за вложени суровини и материали и по тази причина са нередактируеми. Формират се автоматично от рецептурните описания, използвани в производствените карти.

  2. Технологични разходи. Тук се добават статии, отразяващи разходи, свързани със самото производство в даден производствен цех. Например: заплати на работниците, участващи в дадено производство, амортизации на машините за дадено производство, технологичен брак от дадено производство, енергия, употребена за дадено производство. И т.н.

  3. Разходи за производствената единица (най-често цехови разходи). Тук се добавят статии, отразяващи разходи, свързани с дейността на производствената единица, в която е концентрирано дадено производство. Например, разходи за заплати на управляващия персонал, амортизации на сградите, разходи за консумативи, ток, вода (за производствената единица, но извън технологичните линии) и др.

  4. Общозаводски разходи. Производствените единици на фирмата може да са части от по-големи производствени структури, като заводи, фабрики или други. Поради тази причина следващото ниво на разходи са разходи, като заплати на управляващите заводски структури, амортизации, консумативи, ток, вода, както и разходи за експедиране на продукцията и др.

  5. Фирмени разходи. Това е последната група разходи, свързани най-често с управлението на цялата фирма.

Някои от групите разходи може да останат без конкретни статии на калкулация. Например, ако фирмата няма заводски подразделения, то общозаводските разходи може да липсват.

От друга страна, ако производството на изделията не е концентрирано в един цех, а в няколко, то трябва да има възможност в цеховите разходи да се включват суми, отнасящи се за всички производствени единици, в които се произвежда изделието.

Статии на калкулацията

Статия на калкулацията е вид разход, отнесен към някоя категория (група) разходи. Сумите по дадена статия (вид разход) се получават автоматично от оборотите между определени сметки от сметкоплана на фирмата. Сметките са настройваеми и се определят специфично за всяка фирма, използваща производствената функционалност на Colibri® ERP.

Настройката на групите разходи и видовете разходи определят схема на калкулацията за фирмата, която се прилага за всички изделия, произведени през месеца.

Създаване на статия на кaлкулация

Това меню е предназначено за въвеждане статиите на калкулация, който ще се включват при изчисляването на себестойността на продукцията. На всяка статия е необходимо да се посочи към коя категория принадлежи (производствена, техологична, цехова, фабрична и пълна себестойност).

Въвеждането на нова статия на калкулация става по следният начин: Избирате на хоризонтално меню Производство/Списъци/Статии на калкулация, работна област Нова статия.

Попълват се следните полета:

Фигура 7.1. Настройка на схемата на калкулиране

Настройка на схемата на калкулиране


  1. Номер – посочва се номера на статията на калкулация за съответният вид себестойност;

  2. Име – задава се наименование на статията;

  3. Вид – избор на вид себестойност, към която да се прикачи статията на калкулация;

  4. Отчетна стойност – маркира се, ако е необходимо тази статия на калкулация да влезе в отчетната стойност на продукцията.

Запис с бутона Добави. При отказ от въвеждане на данни за статията, преди да бъде записана се избира бутон Отказ.

Фигура 7.2. Настройка на схемата на калкулиране

Настройка на схемата на калкулиране


Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.