В една ПК могат да се регистрират и управляват един или няколко маршрута за производство (производствени процеси). Маршрутът представлява последователност от операции, през които преминава изделието до пълното му завършване.
Регистрирането на изпълнени операции от маршрута се извършва в специализирана форма, която може да бъде извикана от работен лист
в съответната ПК.Таба Получена продукция е място за управление и следене на изпълнението по даден производствен процес. Тук е събрана информация и функционалност, която включва:
Възможност за регистриране на изпълнение по дадена операция от производствен процес;
Информация за планираните за производство бройки изделия;
Информация за вече произведените (завършени) бройки изделия;
Сумарен % завършеност на действията по производствения процес;
Брой успешно извършени изпълнения по дадена операция;
Брой действия по дадена операция, завършили с бракуване на изделието (обективен брак – не по вина на работника);
Брой действия по дадена операция, завършили с бракуване на изделието (субективен брак – по вина на работника);
Сумарен % на бракуваните изделия спрямо плана;
Брой изделия, чакащи за изпълнение пред дадена производствена операция и очаквано време за изпълнението им;
Възможност за автоматизирано генериране (по команда с бутон) на всички складови документи, свързани с производството: документи за отпускане/прехвърляне на суровини и материали в склада на звеното за производство; документи за изписване/влагане на суровини и материали; документи за заскладяване на готовата продукция; документи за прехвърляне на отпадналите от производството суровини и материали в склад за отпадъци; документи за заскладяване на бракувани изделия в склад за брак.
Забележка | |
---|---|
По дадена операция е възможно да се регистрират неограничен брой редове за изпълняването й. |
Системата контролира броя на възможните изпълнения по дадена операция от производствения процес. За регистриране на изпълнение се предлагат само тези операции, пред които стоят изделия за изпълнение. Те са отбелязани с оранжев маркер.
За да се регистрира изпълнение се кликва върху номера на съответната операция. Това предизвиква отваряне на специална форма, в която се описват, брой изпълнени успешно операции, брой, завършили с бракуване, изпълнител и подпис на регистриращия. На следващата форма е показан пример за регистриране на изпълнение.
На фигурата е показан и реда за въвеждане на информацията за изпълнение по даден производствена операция. Системата следи за правилното въвеждане на изпълнение и бракувани бройки. Сумарно те не могат да надвишават количеството, което системата знае, че чака за изпълнение пред операцията. В нашия пример то е 200 бройки.
Забележка | |
---|---|
1) За въвеждане на изпълнител може да се използва баркод четец (в полето Работник No). За целта номера на всеки работник, трябва да се разпечата, за да може да бъде сканиран с баркод скенер. Това може да улесни въвеждането на изпълнителя и да се намалят възможностите за грешно въвеждане; 2) Процесът по въвеждане на изпълнените операции може да се автоматизира като се използва външна система за отчитане на изпълнението, като за прехвърляне на информацията от нея в Colibri® ERP се използва съответен web service; 3) Допълнително възнаграждение като Премия може да се въведе в съответното поле. Появяването на това поле във формата за регистриране на изпълнение се управлява с параметър на модула за производство. |
В таба Изпълнение може да види историята на регистрираните изпълнения по производствените процеси от ПК.
Информация и функции в този таб:
Хронология на регистрираните изпълнения;
Брой изпълнени и бракувани изделия;
Заработени суми от изпълнителите, както и удръжки за направения субективен брак;
Възможност за регистриране на ново изпълнение (зелените бутони);
Възможност за изтриване на последното регистрирано изпълнение (червените бутони);
Обобщена информация за заработените суми по операции, работни центрове и изпълнители.
Забележка | |
---|---|
Изтриването на изпълнение може да се извърши само в обратен на въвеждането хронологичен ред. Това е направено, за да може да се съхрани контрола и достоверността над изпълнените и оставащите за изпълнение бройки по всяка операция от производствения процес. Затова, за изтриване се предлага само последния регистриран запис. |
Кликването върху зеления бутон извиква интерактивната справка Операции за изпълнение, но филтрирана само за операциите от съответния производствен процес, пред които стоят чакащи за изпълнение бройки. От нашия пример, за първия производствен процес има чакащи изделия пред три операции. В случая справката изглежда по следния начин:
Формата за регистриране на изпълнение е съпроводена с възможност да бъдат показани графични изображения или чертежи, свързани с изпълняваната операция. Тези фигури се асоциират с рецептата/ спецификацията, по която се изпълнява изделието и после могат да бъдат видяни във таба
на формата за регистриране на изпълнение.На следващите фигури е показан пример за прилагането на изображения за продукта по време на изпълнение в производството.
Всички файлове, регистрирани в рецептата с графичен формат и роля Продуктова фигура/Схема/Чертеж ще се покажат автоматично в таба на формата за регистриране на изпълнение.
Това е интерактивна справка, даваща възможност и за регистриране на изпълнение по дадена операция от текущ производствен процес, т.е. процес от ПК, по който има още какво да се прави.
Справката показва актуалното състояние по всички работещи производствени процеси, а информацията се извлича от производствените карти.
След извикване от менюто и филтриране по ПК, продукт, рецепта (ако е необходимо), справката има следния вид:
С клик върху номера на операцията се появява детайлна информация за продукт, рецепта и производствена карта, за които дадената операция трябва да бъде изпълнена определен брой пъти.
След клик върху номера или името на продукта, или върху съответните бройки за изпълнение се появява познатата форма за регистриране на изпълнение.
Формата се попълва по познатия начин (показан по-горе). Записът на информацията означава регистрирането й в съответната ПК и преизчисляване на всички бройки, заплащане, завършеност за съответния производствен процес.
Формата за регистриране на изпълнение е съпроводена с възможност да бъдат показани графични изображения или чертежи, свързани с изпълняваната операция. Тези фигури се асоциират с рецептата/спецификацията, по която се изпълнява изделието и после могат да бъдат видяни във таба
на формата за регистриране на изпълнение.На следващите фигури е показан пример за прилагането на изображения за продукта по време на изпълнение в производството.
Всички файлове, регистрирани в рецептата с графичен формат и роля Продуктова фигура/Схема/Чертеж ще се покажат автоматично в таба на формата за регистриране на изпълнение.
Забележка | |
---|---|
Формата за регистриране на изпълнение е достъпна от няколко места в системата: в производствените карти; в меню опция ; в меню опция . |
Формата за отчитане на изпълнение, за коя да е операция може да бъде извикана чрез сканиране на баркод, съответстващ на код на операцията. За целта трябва да разполагате с разпечатка на операциите, която съдържа и баркода на операцията. Това например може да се направи в производствената карта, като я отпечатате като работна бланка. Разпечатката изглежда по следния начин:
Баркодът на операцията е важния елемент в този начин на отчитане. Той може да бъде отпечатан и включен в шаблон, който е поискан от клиент на Colibri® ERP.
Притежавайки такава разпечатка вече може директно да се избира дадена операция във формата за отчитане на изпълнение като маркера се позиционира в съответното поле и след това се сканира баркода.
Това автоматично извиква сканираната операция във формата за отчитане на изпълнение, както е показано на следващата фигура.
Въвеждате необходимата информация и записвате. След това сканирате следващата операция и т.н.
Това е интерактивна справка, предназначена да се използва във фирми, които предоставят възможност на изпълнителите на производствени операции да регистрират собственото си изпълнение.
Аналогична е на справката Операции за изпълнение.
Специфичното е, че потребителят може да вижда тук само онези операции, за които е назначаван да изпълнява. Да припомним – назначаването на изпълнители по дадени операции и дати се извършва в точка от меню –
.Този начин на отчитане изисква всеки работник да е и потребител в системата, като са му дадени съответните права за достъп. Ето някои особености, които трябва да се имат предвид:
- Работникът/Изпълнителят на операцията трябва да е регистриран в списъка на персонала – Производство/Персонал;
- Ако подписващият не е регистриран като лице от персонала, и/или не е избран работник за изпълнение, системата ще генерира съобщение за липса на Работник;
- Ако подписващият е регистриран като лице от персонала, и не е избран работник за изпълнение, при запис системата автоматично ще определи и запише подписващият служител за Изпълнител на операцията;
- Във всички други случаи подписващия избира необходимия работник за Изпълнител.
Регистрирането на изпълнение се извършва по същия начин, показан в предишната точка - Операции за изпълнение.
Забележка | |
---|---|
1) В областта за подпис изпълнителя може да въведе номера си в системата, като се използва (в поле Работник No) баркодчетец. За целта предварително неговият номер трябва да е отпечатан като баркод на някакъв носител, за да може да бъде сканиран. 2) Полето за Премия може да бъде скрито с параметър от настройките на модула за производство. |
Формата за регистриране на изпълнение е съпроводена с възможност да бъдат показани графични изображения или чертежи, свързани с изпълняваната операция. Тези фигури се асоциират с рецептата/спецификацията, по която се изпълнява изделието и после могат да бъдат видяни във таба
на формата за регистриране на изпълнение.На следващите фигури е показан пример за прилагането на изображения за продукта по време на изпълнение в производството.
Всички файлове, регистрирани в рецептата с графичен формат и роля Продуктова фигура/Схема/Чертеж ще се покажат автоматично в таба на формата за регистриране на изпълнение.
Забележка | |
---|---|
Формата за регистриране на изпълнение е достъпна от няколко места в системата: в производствените карти; в меню опция ; в меню опция . |
Формата за отчитане на изпълнение за коя да е операция може да бъде извикана чрез сканиране на баркод, съответстващ на код на операцията. За целта трябва работника или отчетника да разполага с разпечатка на операциите, която съдържа и баркода на операцията. Това например може да се направи в производствената карта, като я отпечатате като работна бланка. Разпечатката изглежда по следния начин:
Баркодът на операцията е важния елемент в този начин на отчитане. Той може да бъде отпечатан и включен в шаблон, който е поискан от клиент на Colibri® ERP. Притежавайки такава разпечатка работника или отчетника вече може директно да избира дадена операция като маркера се позиционира в съответното поле за баркод на операцията и след това се сканира баркода.
Това автоматично извиква сканираната операция във формата за отчитане на изпълнение, както е показано на следващата фигура.
Въвеждате необходимата информация и записвате. След това сканирате следващата операция и т.н.
Ако всеки от работниците има отделен потребител в системата, то в идеалния случай, той би трябвало да въвежда информация за изпълнените от него операции когато е логнат със собствения си потребител.
В практиката може да възникне необходимост няколко работника да работят на един и същи компютър. В този случай възниква неудобството от постоянна смяна на потребителя, т.к. работниците ще трябва да правят logout от предишния потребител и после login със своя потребител и т.н. В този случай е възможно да се използва общ потребител от тип отчетник, който е назначаван да изпълнява операциите на работниците от няколко работни места и който е логнат на съответния на тези работни места компютър. По този начин, всеки от работниците ще може да въвежда изпълнението си само със сканиране на баркода на операцията, по която е работил без да се налага всеки път да прави logout от предишния потребител и съответно login със своето потребителско име и парола.
Важно | |
---|---|
В този случай подписващият формата е общия потребител на отчетника. Работникът задължително трябва да попълни своите данни в полето за работник номер с повторно сканиране, този път на неговия номер, или като използва лукъпа за избор на работник от съседното поле. Само така изработеното ще се отрази като негов актив и отговорност. |