В Colibri® ERP е реализирана съвременна меню техника за достъп до функциите на системата и базата от данни. Чрез нея потребителят има възможност лесно да се навигира по функциите на системата и бързо да достига до действията, които се налага да извърши по време на изпълнение на задълженията си.
В системата е използвана йерархия от менюта до голяма степен съответстваща на йерархията на реалните бизнес процеси.
Функциите и операциите са подредени основно в две менюта - хоризизонтална (в най-горната част на екрана) и лява вертикална област - за контекстно зависимите менюта.
Меню
Правоъгълна област от екрана, в която са разположени елементи (опции), подредени в семантичен порядък и предоставени за избор от потребителя. Елементите могат да бъдат имена на функции, указатели към форми, отчети, справки, операции или преход към ново меню и т.н.
Видове менюта
В системата е използвана хоризонтална област, в която са основните менюта и подменюта - хоризонтални менюта. За бърза и оперативна работа е използван подход с контекстно зависими менюта в лявата вертикална област на екрана. Последните са в пряка зависимост от избрана точка от хоризонтално меню - контекстно зависими менюта.
При активиране на дадено меню, имате възможност да изберете тази опция, която в момента e отличена (повдигната) от основния фон. За повдигнатата спрямо основния фон опция се казва, че е посочена и тя ще бъде такава докато върху нея е поставен маркера на мишката.
Избор на дадена опция от менюто се осъществява, като посочите желана опция (придвижите маркера върху нея) и натиснете левия бутон на мишката (кликнете върху нея).
Отказ от активно в момента меню или опция се осъществява чрез движение на маркера на мишката върху друга точка от менюто. При натискане на левия бутон на мишката се преминава към избраното меню или опция и се отказва предишното меню или опция.
В примера от фигурата е илюстриран избор на Списък от клиенти чрез движение на маркера на мишкта върху , след това върху , надясно за да се покаже подменюто на Партньори и кликване с ляв бутон върху .
Като резултат в работната област се извежда списък с клиентите на фирмата, показан на следващата фигура.
Когато в работната област се появи избраното от менютата, в същото време се сменя и съдържанието на лявото, контекстно зависимо меню. В случая контекстното меню се запълва с опции, имащи отношение към контекста за работа с клиенти и ние лесно можем да продължим да се насочваме към желаното от нас действие. Такова например може да бъде работа с документите за продажба. Кликваме върху опцията
и в работната област вече можем да работим с тях и т.н.В заключение може да се каже, че до едни и същи функции може да се достигне от двата вида меню. Изборът на кое да е от тях е в зависимост от удобството за по-бърз достъп до желаната фунционалност.
Понякога в работната област се налага да се събере голямо количество информация, имаща отношение към някой вид данни или контекст на работа. За пример можем да вземем Документите за продажба. Обработката на информацията, свързана с продажбите е многоетапен процес, свързан с различни по количество и съдържание данни. За да може потребителя на системата да се концентрира по добре върху информацията, отнасяща се към даден етап от процеса, е предвидена специална меню техника с работни подобласти. Всяка работна подобласт има име и може да бъде избрана чрез него. В нашия пример с документ за продажба имаме следните подобласти:
Когато кликнете върху името на някоя от тях в работната област се появява съдържанието й.
В дадена подобласт може да има втори ред от подобласти. В нашия пример - редактирането на документ за продажба е разделено на подетапи, които се избират със съответните работни подобласти: