5.1. Въвеждане/редактиране

Фактуриране на клиент - нов документ

Съставянето и отпечатването на фактури на клиенти, директно от системата, се извършва, като от хоризонталното меню изберете Операции, след това Продажби, и накрая Документи за продажба, работен лист Нов документ.

Действията по въвеждане на нов документ и редактиране са аналогични и подробно ще бъдат разгледани в следващите точки по редактиране на документите за продажба със съответните области и работни листове.

Фактуриране на клиент - редактиране

Редактирането на фактури на клиенти, директно от системата, се извършва, като от хоризонталното меню изберете Операции, след това Продажби, Документи за продажба, и в избрания документ за продажба кликвате на работен лист Редактиране.

Фигура 5.1. Фактуриране на клиент - редактиране

Фактуриране на клиент - редактиране


В работен лист Редактиране се въвеждат основните данни за фактурата:

  1. Поле Номер – въвеждате номера на фактурата или оставяте празно поле и системата автоматично генерира следващ номер;

  2. Селектор Вид – избирате вида на документа (данъчна фактура, опростена фактура, данъчно дебитно известие и др.);

  3. Поле Дата осч. – въвеждате датата на осчетоводяване на документа;

  4. Поле Дата док. – въвеждате датата на документа;

  5. Тип – от селектора избирате типа на сделката (Вътрешен пазар облагаеми сделки, Вътрешен пазар освободени сделки, Износ, Сделки неотразени в дневниците);

  6. Място – място на сключване на сделката;

  7. Плащане – избирате от селектора начина на плащане на фактурата (в брой, с платежно нареждане или др.);

  8. Дата падеж (крайна дата за плащане) – системата я изчислява като към датата на фактурата прибавя Кредит дни, зададени в Кредит контрола, за клиента (виж. гл. VI Партньори, т.6 Кредитен контрол);

  9. Склад № - избирате номера на склада, от който ще се изпише стоката;

    [Забележка] Забележка

    Ако фактурата е за услуга склад не се посочва.

  10. Дата на дост. – въвеждате датата, на която ще се извърши доставката;

  11. Валута – от селектора валута избирате валутата и системата автоматично извлича курса за тази валута (валутните курсове се въвеждат предварително в хоризонталното меню Списъци и избирате Валути).

Чекбокс Приключен – при маркиране на този чекбокс документа преминава в статус приключен. След това документа няма да може да се редактира. Редактиране е възможно, но само от потребители със съответните (по-високи) права.

Ако не е приключен документа не може да се отпечата официална фактура (на листа се отпечатва текст Неприключен документ).

След като се приключи фактурата, тя се отпечатва без надписа Неприключен документ. Всичко това е направено с превантивни цели:

  • Приключването на документ предпазва от злоупотреби с издадени документи – например промяна на цени, суми, артикули и т.н.;

  • Надписът Неприключен документ предпазва от използване на неокончателни документи в търговските операции.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.