Глава 1. Въведение

Анализът на себестойността на продукцията и прогнозирането й са съществена част от планирането в организациите, чиято дейност включва и собствено производство. Бизнес средата, в която се произвеждат определени продукти, е променлива и е наложително в кратки срокове да се добие представа за евентуалната себестойност (респективно евентуалната печалба, която можем да си позволим) като прогнозно променяме един или друг параметър (вид разход, количество продукция, цена на материали) на нашето производство.

В Colibri® ERP е разработена удобна и лесна за използване функционалност, с която могат да бъдат проиграни, тествани, анализирани и сравнявани различни сценарии на производство.

Тази функционалност е предназначена да отговори на въпроси като:

  1. Колко би ни струвал нов продукт, изработен по една или друга рецепта?

  2. Каква максимална търговска надценка мога да използвам при определени бизнес условия и все пак да имам конкурентна цена за даден продукт?

  3. Каква част и колко от разходите се отнасят за производството на определено количество продукция?

  4. Подобен въпрос: Какъв паричен ресурс е необходим да се обезпечи, за да се произведе даден вид продукция в дадено количество?

  5. Още по тази тема: Какво в ресурсно отношение (парични средства, суровини и материали) ще означава да пренасоча производството на даден продукт от един цех на фирмата в друг?

  6. Искаме да променим режима на работа от двусменен на трисменен. Тогава можем да се запитаме: С колко ще се увеличи необходимия паричен ресурс, за да се осигури увеличаване на производството с 1/3?

  7. Фирмата работи в бизнес среда с често променящи се цени на суровините и материалите. В този случай доста често ще се налага да се търси отговор на следния въпрос: С колко ще се повиши/намали себестойността на даден продукт, ако някой от вложените материали промени цената си с някакъв процент или стойност?

  8. Какви средства и какви количества суровини и материали ще са необходими за производството на дадени продукти през следващите месеци?

  9. С колко ще се повиши/намали себестойността на продукцията (сумарно или по продукти), ако увеличим/намалим или добавим/премахнем някой от разходите (сумата по дадена статия на калкулацията), включени в схемата на калкулиране? Например, ако се добави сума за нова инвестиция в производството, ако удвоим заплатите и т.н.

Прогнозирането на себестойността в даден тестов сценарий се осъществява чрез използване за база на данни от реално производство или от друг тест за производство, варирайки със:

  1. стойностите на статиите на калкулация;

  2. количествата произведена продукция;

  3. цените на използваните суровини и материали.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.