2.2. Финансово планиране

2.2.1. Въведение
2.2.2. Бюджети
2.2.3. Парични потоци
2.2.4. План за инвестиции
2.2.5. План за управление на дълга
2.2.6. План за паричните взаимоотношения със свързани лица

Да припомним само, че финансовото планиране не е тривиален процес и обикновено включва създаването на няколко финансови плана, които си взаимодействат чрез изчислените в тях стойности. Схемата на изчисление може да бъде различна за всяка фирма, но във всички случаи изисква познаване на структурата фирмата и на вида и движението на паричните потоци в нея.

По-нататък ще се откъснем от цялостния процес на финансово планиране и ще разгледаме функционалността в Colibri® ERP, с която можете да създавате, настроите и използвате в управлението на фирмата и нейните подразделения с различни видове финансови планове – бюджети, парични потоци, планове за инвестиции, планове за управление на дълга, планове за паричните взаимоотношения със свързани лица и др.

2.2.1. Въведение

Да разгледаме някои особености на финансовите планове, които са отчетени във функционалността за финансово планиране на Colibri® ERP.

Финансовите планове нормално са фиксирани, т.е. са с фиксирани начална и крайна дата, определящи плановия период. За всеки нов планов период се създава нов финансов план. Финансовите планове имат само хоризонт, който съдържа един или няколко времеви интервала – обикновено месечни и за период от 12 месеца, т.е. за една фискална година.

Същността на плана се определя от неговата структура, съдържаща йерархично вложени пера (или колони) – приходни, разходни, сумарни или обобщаващи (напр. динамика на печалбата, маржове или др.). В дъното на йерархията са пера, за които се дефинира и начинът на изчисляване на стойностите им (напр. продажби за група артикули, балансова стойност на продадените стоки от дадена група, амортизации и др.). Стойностите на вложените пера обикновено се сумират в техните бащини пера. За всеки времеви интервал и за всяко перо от структурата на плана се изчисляват:

  • Планова стойност (целева стойност);

  • Актуална стойност;

  • Разлика (планова-актуална или актуална-планова).

В процеса на планиране се изчисляват плановите стойности по всички пера и всички времеви интервали от хоризонта на плана. Могат да бъдат въведени корекции на изчислените автоматично (по формули от настройката на плана) планови стойности или същите да се импортират от Excel.

В процеса на прилагане на плана се преизчисляват плановите стойности (за да се отразят евентуални корекции). Изчисляват се и актуалните стойности за всички времеви интервали (обикновено месеци) до настоящият. Актуалните стойности нормално се получават от счетоводните записвания (контировки), създадени при осчетоводяване на регистрираните в Colibri® ERP бизнес операции. За перата от плана, за които не е определен начинът на изчисляване на актуалните стойности, т.е. не е дефинирана съответната формула, се предлага възможност за ръчно въвеждане или импорт от Excel на съответните стойности.

Винаги на разположение е обща сума на планираните, актуалните стойности, както и обща сума на разликите за всички изчислени периоди от плана.

В плана може да присъстват т.нар. акумулаторни пера, за които не се изчислява обща сума за всички периоди. Такива например са пера като Динамика на печалбата, Брутен марж и други подобни.

2.2.2. Бюджети

Финансовите планове са класифицирани по тяхната същност, но принципът на създаване и използване е аналогичен.

Тук ще се спрем на бюджетирането.

Можете да създавате множество бюджети, за да очертаете приходно-разходната рамка на цялата фирма, или на нейно подразделение, или за някоя нейна дейност. С времето ще се натрупа дълъг списък от бюджети, а изборът с кой от тях ще работите може да се осъществи от меню Финансово планиране/Бюджети.

На следващата фигура е показан примерен списък от бюджети.

Фигура 2.3. Списък с Бюджети

Списък с Бюджети


В списъка можете да търсите по номер на бюджет, по наименование или част от него. Можете да филтрирате списъка по период (началната му дата), по времеви интервал, по обект на фирмата.

2.2.2.1. Основна информация за плана

На този етап могат да се извършват следните операции:

  1. Създаване на нов бюджет, описание и определяне на обхвата му;

  2. Редактиране на бюджет;

  3. Създаването на нов Бюджет чрез копиране. Създаването на нов Бюджет е възможно и чрез копиране на вече съществуващ. Тази функция е много полезна при финансовото планиране, т.к. за всеки планов период е необходимо да се създава нов Бюджет, а копирането на всички настройки спестява значителни усилия, т.к. понякога структурата на финансовите планове е доста сложна и съдържа 50-100 дори и повече пера за изчисление.

На следващата фигура е показана примерна настройка на бюджет.

Фигура 2.4. Основна информация за финансов план

Основна информация за финансов план


Тук се задават следните параметри на плана:

  • Код – или кодов буквеноцифров номер на плана;

  • Наименование;

  • Описание – Важна текстова информация за плана, с която да опишем защо той е създаден, т.е. какви цели ще поставим с него и какъв е неговият основен смисъл и специфика.

  • Плановик – потребител, отговорен за създаването и управлението на плана;

  • Начало на планирането – за финансовите планове – първата дата от първият времеви интервал на плана. Например за месечен времеви интервал и планов период, съвпадащ с календарната година за начало на планирането се поставя 1.1.ГГГГ, т.е. за 2014 година ще имаме Начало на планирането – 1.1.2014;

  • Времеви интервал (период) за планиране – планирането се извършва за определен брой еднакви времеви интервали;

  • Хоризонт – брой интервали за планиране. С хоризонта се определя и плановият период на плана, който ще включва всички дати между първата дата на първият времеви интервал и последната дата на последният времеви интервал;

  • Интервал – определя какви ще са времевите интервали в плана. Може да бъде ден, Седмица, Месец, Тримесечие, Година;

  • Основен ФП – определя друг план от същия вид (в случая бюджет), който се явява бащин за този план. С тази опция се дава възможност за създаване на йерархия между плановете от един и същи вид. Например може да се дефинира, че бюджетите по клонове на фирмата са подпланове на бюджетът на цялата фирма;

  • Подпланове – автоматично показван списък с планове (в случая бюджети), в които за основен план е определен да е текущият план.

2.2.2.2. Настройка на структурата

Структурата на плана определя и неговият смисъл. Тук се задават:

  • Множество пера, подредени по избран от нас ред на показване;

  • Вложеността на дадено перо в друго перо;

  • Кодовете и наименованията на перата;

  • Формула за изчисляване на плановите стойности за всяко перо;

  • Формула за автоматизирано изчисляване на актуалните стойности за всяко перо.

На следващата фигура е показан примерна настройка на бюджет, направена в Colibri® ERP.

Фигура 2.5. Структура за финансов план - Бюджет

Структура за финансов план - Бюджет


Функционалност:

  • Добавяне на ново перо и задаване на кое друго то е поделемент;

  • Копиране на перо в същото ниво на йерархията;

  • Редактиране на перо – могат да се редактират пореден номер, код, наименование, точност на изчисляване, мерна единица, формула за планиране, формула за актуални стойности;

  • Разпъване или сгъване на перо с поделементи за по-добро фокусиране върху дадена област от плана;

  • Експортиране на структурата в Excel формат – много полезна функция ако искате да пренесете настроена и тествана структура (или част от нея) в друг финансов план;

  • Импорт на структурата от Excel;

  • Отпечатване на структурата.

[Важно] Важно

1) Перата, към чиито пореден номер е добавена звездичка, съдържат поделементи и с клик върху номера, поделементите могат да се показват или скриват алтернативно;

2) Настройки на изчисленията, използвани при изчисления не могат да бъдат изтрити;

3) Ако искате да направите промени в използвани формули за изчисления трябва да направите нова версия на структурата на плана. Новата версия се записва с определена дата, след която ще бъде използвана. По този начин е възможно да използвате различни формули за изчисление за различни подпериоди от периода на планиране;

4) За да импортирате структура на плана е необходимо да бъде създадена версия на структурата. Извършва се с бутона Запиши в таба Структура.

2.2.2.3. Общи правила за дефиниране на формули

В изразите (формулите за изчисляване) могат да участват валидни функции и константи, свързани със знаците за съставяне на аритметични изрази.

Валидни за изразите са всички аритметични функции (+,-,*,/).

Могат да се използват кръгли скоби за задаване на приоритет при изчисляване на израза.

Всички параметри на дадена функция трябва да са разделени със запетая.

Параметърът в някои от функциите може да съдържа няколко стойности. Тази възможност трябва да е спомената в описанието на съответната функция, за да се използва. За разделител между различните стойности на параметъра се използва точка и запетая (;).

За задаване фактическата стойност на параметрите в дадена функция могат да се използват букви на латиница, на кирилица, числа или цели формули.

[Важно] Важно

Да се внимава за баланса между отварящи и затварящи скоби. Ако не са балансирани скобите ще се получат невалидни резултати при изчисляването на израза.

[Забележка] Забележка

Множеството предефинирани функции може да се разширява и някои от новите функции да не са документирани в този документ.

2.2.2.4. Предефинирани функции за формулите

Множеството предефинирани функции може да се разширява и някои от новите функции да не са документирани в този документ.

fp(1.1.1,plan/actual,0,FP-001)

Връща стойността на съответното перо със съответният код (в случая код=1.1.1) за 0 периода назад, т.е. за текущия период. Ако искаме за предишния, третият параметър трябва да е 1, за два периода назад – 2 и т.н.; plan – взема се плановата стойност; actual – взема се актуалната стойност.

Последният параметър (в случая FP-001) е код на финансовият план, от който се взема стойността на съответното перо (в случая 1.1.1). Ако се пропусне този параметър, се взема стойността за кода на перото от текущият план. FP-001 в случая е формален параметър, който се свързва чрез настройки с фактически код на друг финансов план.

Всички параметри могат да бъдат пропуснати. Тогава се вземат стойности за параметрите, равни на текущото перо, текущият вид формула (plan/actual), за текущият период (0) и за текущият план. Така формулата се опростява и може да изглежда например така fp(4) – връща стойността на перо 4 от текущият план за текущия вид и период или дори fp() – като в този случай ще връща текущата стойност на текущото перо, от текущият вид и текущият план.

Примери:

1) fp(3)+fp(end_balance,plan,1) – сумират се плановата стойност на перо с код 3 и на перо end_balance (за предишният период) от текущият план.

2) 1.2*fp(1.1.1,actual,12,FP-001) – връща актуалната стойност на перо с код 1.1.1 от план FP-001 за същият период миналата година (12 месеца назад) и после я умножава по 1.2, т.е. получаваме 120% от миналогодишната актуална стойност.

consolidation(0,plan/actual,sum/average/max/min/product/count,1.1.1)

Връща консолидация на стойности за съответното перо със съответният код (в случая код=1.1.1) за 0 периода назад, т.е. за текущия период. Ако искаме за предишния, първият индекс трябва да е 1, за два периода назад – 2 и т.н.; plan – взема се плановата стойност; actual – взема се актуалната стойност. Ако се пропусне кода на перото, се взема кода на перото, в което се изчислява формулата.

Функцията за консолидиране може да бъде една от изброените sum/average/max/min/product/count (сума/средна стойност/мин/макс/произведение/брой).

Пример: consolidation(0,plan,sum,3) – сумират се плановите стойности на перо с код 3 за текущият период, за всички финансови планове, на които баща е планът, в който е извикана функцията (текущият план).

proportional(0,plan/actual,1.1.1, 2.1.1)

Връща пропорционална стойност на част от стойността на текущото перо (в случая 2.1.1). Пропорцията се изчислява като отношение на стойността на перото на първият код (в случая код=1.1.1) от текущият план, спрямо стойността на това перо 1.1.1 от бащиният план, за 0 периода назад, т.е. за текущия период. Ако искаме за предишния период, първият индекс трябва да е 1, за два периода назад – 2 и т.н.; plan – взема се плановата стойност; actual – взема се актуалната стойност. Ако се пропусне вторият код на перо (в случая 2.1.1), се взема кода на перото, в което се изчислява формулата.

Пример: proportional(0,plan,1.1.1,2.1.1). Нека в бащиният (сумарен) план 1.1.1 = 1000, 2.1.1 = 900. В текущият план 1.1.1 = 100, а 2.1.1 не го знаем и искаме да го изчислим като пропорция на 1.1.1. Тогава функцията ще върне за текущият план - 2.1.1= (100/1000*900=90).

planned_sales(0,SP,tag,group,product)

Връща сума на планираните продажби за количества от даден план за продажби (в случая SP-001) за определна група асортименти или за даден асортимент. В случая се изчислява сума за всички групи (group), всички маркери (tag) и всички продукти (product), т.к. се използват общите параметри group и product.

Пример: planned_sales(0,SP,tag,group,LE-MICH-503842) – връща стойност за планирани продажби за текущият месец, за продукт с номер LE-MICH-503842. Планираните количества за продажби се вземат от план SP. SP в случая е формален параметър, който се свързва чрез настройки с фактически код на фактическият план за продажби.

planned_sales(0,SP,Season.sommer,ГЛЕКИ,product) – връща стойност за планирани продажби за текущият месец, за всички продукти от група ГЛЕКИ, но и с маркер (tag) – Season.sommer.

planned_supply(0,SP,tag,group,product)

Връща сума на планираните покупки за количества, взети от даден план за продажби (например PP-001) за определна група асортименти или за даден асортимент. В случая се изчислява сума за всички групи (group), всички маркери (tag) и всички продукти (product), т.к. се използват общите параметри tag, group и product.

Пример: planned_supply(0,SP,tag,ГЛЕКИ,product) – връща стойност за планирани покупки за текущият месец, за всички продукти от група ГЛЕКИ. Планираните количества за покупки се вземат от план SP. SP в случая е формален параметър, който се свързва чрез настройки с фактически код на фактическият план за продажби.

planned_supply(0,SP, Season.sommer,ГЛЕКИ,product) – връща стойност за планирани покупки за текущият месец, за всички продукти от група ГЛЕКИ, но и с маркер (tag) – Season.sommer.

planned_orders_d(0,branch,tag,group,product)

Връща сума на планираните покупки (към ВЪНШНИ ДОСТАВЧИЦИ) за количества, взети от генерираните от план за покупки поръчки за доставка (поръчки към доставчици), за даден клон на фирмата (или за цялата фирма, т.е. за всички клонове), за определена група асортименти, или за даден асортимент. В случая се изчислява сума за всички клонове, за всички групи (group), всички маркери (tag) и всички продукти (product), т.к. се използват общите параметри branch, tag, group и product. Планираните количества за покупки се вземат от автоматизирано генерирани от планирането поръчки за доставка.

Пример: planned_orders_d(0,branch, Season.sommer,ГЛЕКИ,product) – връща стойност за планирани покупки за текущият месец, за цялата фирма, за всички продукти от група ГЛЕКИ, но и с маркер (tag) – Season.sommer.

planned_orders_i(0,branch,tag,group,product)

Връща сума на планираните ВЪТРЕШНИ ДОСТАВКИ за количества, взети от генерираните от план за вътрешни доставки заявки за доставка (поръчки към фирмата), отправени от даден клон на фирмата (или за цялата фирма, т.е. за всички клонове), за определена група асортименти, или за даден асортимент. В случая се изчислява сума за всички клонове, за всички групи (group), всички маркери (tag) и всички продукти (product), т.к. се използват общите параметри branch, tag, group и product. Планираните количества за покупки се вземат от автоматизирано генерирани от планирането поръчки за доставка.

Пример: planned_orders_i(0,DP-SL1, Season.sommer,ГЛЕКИ,product) – връща стойност за планирани покупки за текущият месец, за клон DP-SL1, за всички продукти от група ГЛЕКИ, но и с маркер (tag) – Season.sommer.

sales_params(branch,region,group,product,0)

Връща стойността на продажбите за периода. Като параметри могат да бъдат зададени номер на клон, регион, група асортименти, определен асортимент, индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите. Ако се използват обобщените параемтри (branch,region,group,product) функцията връща сума за всички обекти от съответният списък.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

sales_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща стойността на продажбите за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите. Ако се използват обобщените параметри (salesman,partner,branch,region,group,product) функцията връща сума за всички обекти от съответния списък.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

[Важно] Важно

В случай на сечение по региони - функцията е подходяща за намиране на региониране обема продажби по търговци, т.е. от гледна точка на търговските резултати във фирмата.

n_sales_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя продажби (фактури за продажба) за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

[Важно] Важно

В случай на сечение по региони - функцията е подходяща за намиране на региониране обема продажби по търговци, т.е. от гледна точка на търговските резултати във фирмата.

retail_sales_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща стойността на продажбите на дребно за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите. Ако се използват обобщените параметри (salesman,partner,branch,region,group,product) функцията връща сума за всички обекти от съответния списък.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

sales_new_customers_by_dealer(salesman,branch,region,group,product,0)

Връща стойността на продажбите на нови клиенти за периода. Нови клиенти са тези, които не са купували от фирмата преди началото на периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите. Ако се използват обобщените параметри (salesman,partner,branch,region,group,product) функцията връща сума за всички обекти от съответния списък.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

buys_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща стойността на покупките от външни доставчици за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в документа за продажба; номер на партньор (в случая доставчик); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на покупките само за съответните стойности на параметрите. Ако се използват обобщените параметри (salesman,partner,branch,region,group,product) функцията връща сума за всички обекти от съответния списък.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това дава възможност да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_buys_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя покупки (фактури за доставка) за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: salesman - Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в офертата; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

COGS_params(branch,region,group,product,0)

Връща отчетната стойност на продадените стоки за периода. Като параметри могат да бъдат зададени номер на клон, регион, група асортименти, определен асортимент, индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

COGS_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща отчетната стойност на продадените стоки (Cost of Goods Sold) за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

gross_income_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща брутната печалба от продажби (Sales-Cost_of_Goods_Sold) за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_retail_sales_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя продажби на дребно за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_offers_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя оферти за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: salesman - Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в офертата; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_sent_offers_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя изратени оферти за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: salesman - Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в офертата; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_ordered_offers_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя изратени и завършили със сделка оферти за периода. Завършили със сделка са онези оферти, които са свързани или с поръчка от клиент, проформа фактура или фактура. Като параметри могат да бъдат зададени: salesman - Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в офертата; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_orders_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя клиентски поръчки за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето Сключил сделката в клиентската поръчка; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

new_customers_by_dealer(salesman,partner,branch,region,group,product,0)

Връща броя на клиентите, на които за първи път е продавано за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

inventory_p(store,branch,region,group,product,0)

Връща стойността на складовите наличности към края на периода. Като параметри могат да бъдат зададени: номер на склад; номер на клон; номер на регион; номер на група асортименти; номер на определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на складовите наличности само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

inventory_params(branch,group,product,0)

Връща стойността на складовите наличности към края на периода. Като параметри могат да бъдат зададени номер на клон; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на складовите наличности само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

n_customers_by_dealer(salesman,branch,region,group,product,0)

Връща броя на клиентите, на които е продавано за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: salesman - Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

new_customers_by_dealer(salesman,branch,region,group,product,0)

Връща броя на клиентите, на които за първи път е продавано за периода. Като параметри могат да бъдат зададени: Потребителско име (Username) на потребителя, записан в полето „Сключил сделката“ в документа за продажба; номер на партньор (в случая клиент); номер на клон; регион; група асортименти; определен асортимент; индекс на периода. Тогава функцията връща стойността на продажбите само за съответните стойности на параметрите.

Последният параметър позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Това позволява да се извършват сравнения или други функции над стойностите за различни периоди.

payments(buy/sell,branch,region,invoice/proforma,1)

Обща сума на плащанията на покупки(buy)/постъпленията от продажби(sell) за периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

good_receivables(branch, region, invoice/proforma,1)

Показва общата сума на продажбите в падеж към края на периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

Продажба в падеж е тази, която е с НЕнадхвърлена дата на падеж и непокрита на 100% с плащания.

bad_receivables(branch, region, invoice/proforma,1)

Връща общата сума на просрочените плащания към края на периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Просрочени плащания са тези, които не са направени до датата на падеж, взета от съответният документ за продажба.

Четвърти параметър (в случая със стойност - 1). Означава, че искаме стойността за 1 месец назад. Може да го няма или да е 0 – това означава текущата стойност. Има смисъл да се задава, ако е 1 или по-голямо цяло число. Например ако искаме да изчислим тренда на просрочените плащания по фактури, т.е. разликата между текущата и предишната стойност ще имаме – (bad_receivables(region,invoice,0)-bad_receivables(region,invoice,1).

n_good_receivables(branch, region, invoice/proforma,1)

Показва броя продажби в падеж към края на периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

Продажба в падеж е тази, която е с ненадхвърлена дата на падеж и непокрита на 100% с плащания.

n_receivables(branch, region, invoice/proforma,1)

Връща брой на неиздължените продажби към края на периода.

good_payables(branch, region, invoice/proforma,1)

Показва общата сума на покупките от доставчици в падеж към края на периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

Покупка в падеж е тази, която е с НЕнадхвърлена дата на падеж и непокрита на 100% с плащания.

bad_payables(branch, region, invoice/proforma,1)

Връща общата сума на просрочените плащания към края на периода за определен region и за определен вид документи за покупка (invoice/proforma). Просрочени плащания са тези, които не са направени до датата на падеж, взета от съответният документ за покупка.

Четвърти параметър (в случая със стойност - 1). Означава, че искаме стойността за 1 месец назад. Може да го няма или да е 0 – това означава текущата стойност. Има смисъл да се задава, ако е 1 или по-голямо цяло число. Например, ако искаме да изчислим тренда на просрочените плащания към доставчици, по фактури, т.е. разликата между текущата и предишната стойност ще имаме – (bad_payables(region,invoice,0)-bad_payables(region,invoice,1).

n_good_payables(branch, region, invoice/proforma,1)

Показва броя покупки в падеж към края на периода за определен region и за определен вид документи за продажба (invoice/proforma). Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

Покупка в падеж е тази, която е с ненадхвърлена дата на падеж и непокрита на 100% с плащания.

n_payables(branch, region, invoice/proforma,1)

Връща брой на неиздължените към доставчици покупки към края на периода. Последният параметър показва за кой период ще бъде върната сумата – 0 – за текущият период, 1 – за предишния и т.н.

ob_pc(всички,50..;422.., 411;412..;493;498..;499..;701..;702;703..;709.4;304;709)

Връща сума на оборотите между всяка двойка дебит сметка-кредит сметка, изчислен от контировъчните документи.

Има три параметъра:

Първи (в случая - всички) – за кой Профит център; стойностите му са 'основен', 'всички' или кода на определен Профит център;

Втори параметър (в случая – 50..;422.. , т.е. всички сметки, които започват със 50 и всички сметки, започващи с 422) е списъкът с дебитни сметки. Сметките от списъкът са разделени с точка и запетая;

Трети параметър (в случая – .., 411;412..;493;498..;499..;701..;702;703..;709.4;304;709 ,е списъкът с кредитни сметки.

В този пример това обикновено означава постъпления, свързани с търговски контрагенти. Използва се например в калкулирането на парични потоци.

Примери:

1) ob_pc(всички,!123,702) – връща сумата на оборотите на всички дебит сметки без 123, с кредит сметка 702 – това всъщност е една стандартна настройка за приходно перо Нетни приходи от продажби на стоки в ОПР.

2) ob_pc(всички,702..;709..,20..;30..) – стандартна настройка за разходно перо Балансова стойност на продадените активи (без продукция) в ОПР.

3) ob_pc(всички,603..) – стандартна настройка за перо Разходи за амортизации в ОПР.

4) ob_pc(всички,50..;422..,411;412..;493;498..;499..;701..;702;703..;709.4;304;709) – стандартна настройка за перо Парични потоци свързани с търговските контрагенти-постъпления в ОПП.

5) ob_pc(всички,401;402;411;412..;493;499..;498..;601..;602..;609..;650;304,50..;422..) – стандартна настройка за перо Парични потоци свързани с търговските контрагенти-плащания в ОПП.

d_s(всички,303..;304..)

Връща сума на дебитни салда за посочените сметки от списъкa и за избрания профит център.

Има два параметъра:

Първи (в случая - всички) – за кой Профит център; стойностите му са 'основен', 'всички' или кода на определен Профит център;

Втори параметър (в случая – 304..;304..) са сметките, за която търсим сумарно салдо. Сметките от списъкът са разделени с точка и запетая.

В този пример това обикновено означава материални запаси от продукция и стоки. Използва се при изчисляване на баланса.

c_s(всички,401..;402..)

Връща сума на кредитни салда за посочените сметки и за избрания профит център.

Има два параметъра:

Първи (в случая - всички) – за кой Профит център; стойностите му са 'основен', 'всички' или кода на определен Профит център;

Втори параметър (в случая – 401..;402..) е списък сметки, за които ни е нужно сумарно кредитно салдо. Сметките от списъкът са разделени с точка и запетая.

В този пример това обикновено означава задължения към доставчици. Използва се при изчисляване на баланса.

sales_later()

Връща стойността на параметъра % отложени плащания по продажби. Този % обикновнно се отнася за отложени плащания спрямо месечните продажби. По подразбиране стойността на праметъра е 70%, т.е. очакванията са, че 70% от продажбите в даден месец няма да бъдат платени до края му.

perc_change()

Връща стойността на параметъра Очакван % промяна. Използва се за изчисляване на планови суми, увеличени с този % промяна. По подразбиране стойността на праметъра е 10%.

dso()

Връща стойността на параметъра Обръщаемост на вземанията (брой дни - Days Sales Outstanding). По подразбиране стойността на праметъра е 90 дни.

amo_norm(202)

Връща стойността на годишната норма за дадена група дълготрайни активи. Месечната амортизация се изчислява като: норма*стойност_на_актива/12.

Пример: amo_norm(202) – връща амортизационната норма за група 202 - Съоръжения.

amortization_da()

Връща стойността на месечните амортизациите за цялата фирма.

Параметрите може да са 0, 2, 4, 6 или 8. Вървят по двойки:

- branch, ключова дума, последвана от един или няколко номера на клонове, разделени с точка и запетая;

Пример: branch,Клон Габрово или branch,001;002;003

- department, ключова дума, последвана от един или няколко номера на звена, разделени с разделени с точка и запетая;

Пример: department,Звено1 или department,001;002;003

- group, ключова дума, последвана от номер на група ДА;

Пример: group,Сгради

- asset, ключова дума, последвана от номер на дълготраен актив (ДА);

Пример: asset,Служебен_автомобил

Примери:

amortization_da() – без никакви параметри се изчисляват амортизации за всички ДА във фирмата;

amortization_da(asset,Служебен_автомобил) – амортизации за актив с номер Служебен_автомобил;

amortization_da(asset,Служебен_автомобил,branch,Габрово) – амортизации за актив с номер Служебен_автомобил от клон Габрово;

amortization_da(branch,Габрово,asset,Служебен_автомобил) – същото, като предишният пример;

amortization_da(branch,Габрово;ДряновоТрявна,asset,Служебен_автомобил) – амортизации за актив с номер Служебен_автомобил за клонове на фирмата Габрово, Дряново, Трявна.

kpi(0, DSO)

Връща стойността на съответния индикатор (в случая DSO – Days Sales Outstanding) за 0 периода назад, т.е. за текушия период. Ако искаме за предишния, първият индекс трябва да е 1, за два периода назад – 2 и т.н.

Предварително, съответният индикатор би трябвало да бъде изчислен, за да има стойности в неговата история.

pdays()

Връща броя календарни дни за периода.

Може да има един параметър – номер на периода, за който искаме броят календарни дни. Параметърът позволява да се изчисли стойността на функцията за определен период назад – 0 за текущият период, 1 за предишният, 2 – 2 периода назад и т.н. Например pdays(0) ще върне броят календарни дни в текушият период, pdays(1) ще върне броят календарни дни за предишния период.

lt(expr1,expr2)

Връща 1, ако стойносста на израз expr1, е по-малка на стойността на израз expr2, иначе функцията връща 0.

Пример: le(kpi(0,DSO),5) – ако стойността на индикатор DSO (Days Sales Outstanding) е по-малка или равна на 5, като резултат получаваме 1, иначе 0.

le(expr1,expr2)

Връща 1, ако стойносста на израз expr1, е по-малка или равна на стойността на израз expr2, иначе функцията връща 0.

Пример: le(fp(kpi),5) – ако стойността на перо с код kpi е по-малка или равна на 5, като резултат получаваме 1, иначе 0.

gt(expr1,expr2)

Връща 1, ако стойносста на израз expr1, е по-голяма на стойността на израз expr2, иначе функцията връща 0.

ge(expr1,expr2)

Връща 1, ако стойносста на израз expr1, е по-голяма или равна на стойността на израз expr2, иначе функцията връща 0.

eq(expr1,expr2)

Връща 1, ако стойносста на израз expr1, е равна на стойността на израз expr2, иначе функцията връща 0.

between(expr1,expr2,expr3)

Връща 1, ако стойността на израз expr1 е между стойностите на израз expr2 и на израз expr3, иначе функцията връща 0.

iif(logical_function,expr1,expr2)

Ако стойносста на logical_function е 1, връща резултата от изчислението на израз expr1, иначе връща резултата от изчислението на израз expr2.

Пример: iif(le(kpi(0,DSO),5), kpi(0,DSO),0) – ако стойността на индикатор DSO за текущият период е по-малка от 5 се връща стойността на индикаторе, иначе се връща 0.

2.2.2.5. Изчисляване на плана

В меню Финансови планове/Бюджети отваряме избран бюджет (ако искаме да работим с бюджети) от списъка и кликваме в случая върху таба Бюджет.

Отваря се изчислителната област на бюджета, като за всички пера от неговата структура можем да изчисляваме, коригираме, сравняваме, анализираме върху изчислените данни.

Изчисляването на бюджета се извършва по команда от потребителя с клик върху бутона Обнови (горе в дясно).

На следващата фигура е показано примерно изчисление на бюджет. Показани са само планови стойности за 3 месечни интервала, за да се може да се види цялостно, как изглежда финансов план в областта за изчисление.

Фигура 2.6. Изчисление на финансов план - Бюджет

Изчисление на финансов план - Бюджет


Функционалност:

  • Изчисляване (обновяване) на планови, актуални стойности и разлики между тях за всички пера и всички времеви интервали от хоризонта на плана, като се използват предефинираните формули от настройките и коригиращите стойности от колоните Въведено;

    Фигура 2.7. Бюджет – Планирано, Актуално, Разлика

    Бюджет – Планирано, Актуално, Разлика


  • Печат на изчисленията.Можете да отпечатате изчисления финансов план точно във вида, настроен в таба за изчисление, като кликнете върху бутона за печат – горе в дясно;

    Фигура 2.8. Отпечатване на финансов план

    Отпечатване на финансов план


  • Експорт на корективните стойности от колони Въведено - в Excel формат;

  • Импорт на корективни стойности за колони Въведено от Excel;

  • Отпечатване на графика за Планирани и Актуални стойности на кое да е перо от структурата на плана – Отпечатва след клик върху кода или наименованието на съответното перо. Графиката се визуализира в нов таб на браузъра, а кликнатото перо се оцветява в жълт фон;

    Фигура 2.9. Графика за планирани и актуални стойности на перо от финансов план

    Графика за планирани и актуални стойности на перо от финансов план


  • Създаване на задача, свързана с конкретно перо от финансовия план – създава се с клик върху съответния зелен бутон – най-в дясно на реда на перото. Фокуса се премества в таба Свързани задачи, а съответното перо в плана се оцветява в жълт фон;

    Фигура 2.10. Създаване на задача за изпълнение, свързана с перо от финансов план

    Създаване на задача за изпълнение, свързана с перо от финансов план


  • Настройка на колоните, които се виждат за всеки времеви интервал – Въведено, Планирано, Актуално, Разлика. Всяка от тях може да се покаже или скрие за да се фокусираме по-добре върху желани от нас стойности.

    Фигура 2.11. Настройка на визуализацията за изчисленията

    Настройка на визуализацията за изчисленията


На следващата фигура е показана настройка, показваща само обобщаващата информация за финансовият план (в случая бюджет) – общо за целият план, по всички или по част от перата на плана.

Фигура 2.12. Обобщена картина за финансов план – само Общо за целият планов период

Обобщена картина за финансов план – само Общо за целият планов период


Всяка от функциите може да бъде изпълнявана неограничен брой пъти.

[Забележка] Забележка

1) Стойността в колони Планирано се получава като сума от стойност, получена_от_формула + Въведено. Така за колони, за които няма формула за планирано, съответната стойност за даден интервал от плана може да се въведе ръчно или да се импортира от Excel;

2) Ако в описанието на дадено перо (в таба Структура) не е зададена формула за изчисляване на актуална стойност, то в таба за изчисление, на съответното място се появява поле за въвеждане ръчно на съответната стойност. Тази стойност би могла да бъде въвеждана автоматизирано и чрез импортиране от Excel;

3) За пера от вид Формула се изчислява обща стойност за колони Въведено, Планирано, Актуално, Разлика. За пера от вид Акумулатор (например Динамика на печалбата, Брутен марж), не се изчисляват общи стойности;

4) Разликата може да се изчислява като (Планирано-Актуално) или като (Актуално-Планирано) в зависимост от направена настройка в глобалните параметри на Colibri® ERP.

2.2.2.6. Свързани задачи

Финансовите планове са средство за управление на фирмата. Поради тази причина е създадена възможност автоматизирано да се генерират задачи за изпълнение, свързани и инициирани от даден финансов план.

За да създадете задача за изпълнение, свързана с финансов план, влизате в областта за изчисление на плана, избирате към кое перо от плана ще се отнася задачата и кликвате върху зеленият бутон (най-в дясно на таблицата) от реда на избраното перо. Автоматизирано се създава нова задача за изпълнение и се попълват част от полетата й, за да се свърже с контекста, откъдето е инициирана. По-нататък може да се опише задачата, да се назначат изпълнители и отговорници по изпълнението на създадената задача и да бъде изпратена за изпълнение към назначените служители. Задачата незабавно ще се появи в списъка със задачи на всеки от назначените.

Фигура 2.13. Задаване на задачи за изпълнение към финансов план

Задаване на задачи за изпълнение към финансов план


На следващата фигура е показан примерен списък със задачи за изпълнение, свързани с финансов план – Бюджет на цялата фирма.

Фигура 2.14. Задачи за изпълнение към бюджет

Задачи за изпълнение към бюджет


2.2.2.7. Настройка на връзките с други планове

Финансовите планове могат да си взаимодействат, т.е. стойности, изчислени в един план да се използват при изчисляването на дадено перо от друг план.

Например изчислението на амортизациите в бюджета на фирмата се влияят от плана за инвестиции, т.к. плана за закупуване на дълготрайни активи трябва да увеличи общата сума на амортизациите, а планираните продажби на дълготрайни активи, съответно да намали общата сума на амортизациите.

Друг пример: Изчисляването на плановите приходи от продажби в бюджета се изчислява въз основа на предварително подготвен в Colibri® ERP план за продажби. Съответно, балансовата стойност на продадените стоки също се изчислява въз основа на количествата предвидени в плана за продажби.

Във формулите за изчисляване на плановите стойности на даден план могат да присъстват препратки към друг финансов план. За да може дадена формула обаче да се ползва в следващи планови периоди, в самата формула, другият план се кодира с формален код.

С разглежданата в тази точка функционалност се дава възможност формалният код за даден финансов или друг план, използван във формулите за изчисление, да се свърже с фактически код на предварително създаден друг план от съответен тип.

На следващата фигура е показана примерна таблица за свързване на кодовете, използвани във формулите с действителни кодове на други планове.

Фигура 2.15. Свързване на други планове за използване във формулите

Свързване на други планове за използване във формулите


На следващата фигура е показано примерно използване на формалните кодове на други планове във формулите за изчисление.

Фигура 2.16. Използване на кодове на други планове във формулите

Използване на кодове на други планове във формулите


Използваният подход позволява настройката на изчисленията да се използва в следващи планови периоди без промени във формулите, което в по-сложните структурно планове (каквито например са бюджетите) е доста обемиста задача.

2.2.3. Парични потоци

Функционалността, разгледана в областта Бюджети е налична и за планиране и следене на изпълнението на планове за Паричните потоци.

Избирате меню Финансови планове/Парични потоци.

На следващата фигура е показана примерна структура и изчисление на Паричен поток.

Фигура 2.17. Планиране на Паричен поток

Планиране на Паричен поток


2.2.4. План за инвестиции

Функционалността, разгледана в областта Бюджети е налична и за планиране и следене на изпълнението на планове за План за инвестиции.

Избирате меню Финансови планове/Инвестиции.

На следващата фигура е показана примерна структура и изчисление на План за инвестиции.

Фигура 2.18. Планиране на Инвестициите

Планиране на Инвестициите


[Забележка] Забележка

В този план са направени настройки и за изчисляване увеличението/намалението на амортизациите в следствие на придобиване/продажба на дълготрайни активи. Тази информация е подготовка за изчисляване на Бюджета и на Плана за Паричните потоци.

2.2.5. План за управление на дълга

Функционалността, разгледана в областта Бюджети е налична и за планиране и следене на изпълнението на планове за План за управление на дълга.

Избирате меню Финансови планове/Дълг.

На следващата фигура е показана примерна структура и изчисление на План за управление на дълга.

Фигура 2.19. План за управление на дълга

План за управление на дълга


[Забележка] Забележка

Този план се подготвя преди плана за Паричните потоци и преди Бюджета, т.к. стойностите от Плана за дълга се използват в тях.

2.2.6. План за паричните взаимоотношения със свързани лица

Функционалността, разгледана в областта Бюджети е налична и за планиране и следене на изпълнението на планове за План за паричните взаимоотношения със свързани лица.

На следващата фигура е показан примерен план за паричните азаимоотношения със свързани лица.

Фигура 2.20. План за парични взаимоотношения със свързани лица

План за парични взаимоотношения със свързани лица


Избирате меню Финансови планове/Свързани лица.

[Забележка] Забележка

Този план се подготвя преди плана за Паричните потоци, т.к. стойностите от Плана за свързани лица се използват в плана за Паричните потоци.

Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.