Справката за дадена двойка КП - продукт съдържа няколко секции, от които може да се види възможно най-пълна картина за състоянието на процеса на произвеждане на продукта, с кои документи се описва този процес, какви са реалните разходи за производство и как се съпоставят с прогнозните, т.е. дали в процеса на производство сме в преразход или икономия.
Тази секция на справката съдържа информация за клиентската поръчка и процеса на работа по нея във фирмата, клиента, продукта, рецептата, по която той се произвежда, поръчано количество, произведено количество и завършеност на поръчката по количество.
От тук могат да се направят директни преходи към най-важните документи от производствения процес, ако е необходима по-детайлна информация.
Важна връзка тук е номерът на КП, от която получаваме пълна и хронологична справка за процеса на изпълнение на КП, с директни връзки към документите, описващи този процес: КП – клиентска поръчка; ЗД – заявки за доставка; ПП – поръчки за производство; ПК – производствени карти; СР – складови разписки за заскладяване на готовата продукция.
Клиентската поръчка може да е планирана за производство с няколко поръчки за производство. Всяка ПП може да бъде изпълнявана с няколко производствени карти, за всяка от които има по една складова разписка за заскладяване на готовата продукция.
Вижда се, че продуктът по нашата КП е произвеждан Юли и Август 2024 г. и себестойността на заскладените продукти (5041.87) е под договорената с клиента обща стойност на поръчката (6 600). Стойността на заскладената продукция съдържа както стойността на вложените суровини и материали, така и стойността на разпределени общи разходи като например заплати, ток, вода, външни услуги, разходи за управление, маркетинг и др.
Реалното производство се описва с производствени карти (ПК). Тази секция съдържа информация за всички ПК, описващи производството по избраната клиентска поръчка на разглеждания в справката продукт. Има връзки към съответните ПК и партиди, показани са и датите на ПК и произведените по тях копичества.
На база натрупания предишен опит и спецификацията на продукта (в съответната рецепта) е изчислена прогнозна себестойност, която е използвана при оферирането на клиента и в последствие в неговата поръчка.
Производството на продукта обаче е в динамична среда и реалната себестойност може значително да се различава от прогнозната, т.к. понякога и обещаните количества продукт се разсрочват на части в продължителен интервал от време, например няколко месеца.
Реалната себестойност за един и същи продукт може да варира в зависимост от разлики в цените на вложените суровини и материали, от разлики в общите технологични, цехови или фирмени разходи, но и от това, че по месеци продуктът се произвежда в различни количества и заедно с различни количества от други продукти.
Colibri® ERP притежава мощна функция за калкулиране и разпределение на общите разходи и отразяването им в стойността на заскладената продукция.
Резултат от тази калкулация е реалната стойност по статии на калкулация, после по видове себестойности и накрая - пълна себестойност. В детайли и по месеци тя може да се види в разглежданата тук секция от справката КП - продукт. Не само това, но и да се сравни с прогнозната себестойност, взета непосредствено от рецептата/спецификацията на продукта. На следващата фигура е показан пример за тази част от справката.
Нашият продукт е потвърден за издължаване в КП за месеците Юли и Август. Затова в справката ни фигурират калкулациите за тези месеци. Пълната себестойност за тези месеци, както може да се очаква, е различна. Справката притежава и колона с усреднени стойности за всички месеци на производство, които се сравняват със съответните прогнозни стойности от рецептата на изделието.
Последната колона показва къде реално сме постигнали икономия и къде преразход спрямо прогнозните стойности.
Забележка | |
---|---|
Калкулацията за даден продукт и за даден месец се изчислява за цялото произведено количество продукт през месеца. Така се и показва в тази секция на справката – за цялото произведено количество – не само за количеството по разглежданата двойка КП - продукт. За нашия пример ние имаме 200 произведени бройки през месеците Юли и Август. Информацията в тази секция обаче е за общо 750 бройки, произведени през тези месеци. Очевидно е имало и други поръчки за производство за този продукт, т.е. калкулираните разходи и себестойности са за цялото количество (645+105=750), произведено и заскладено през разглеждания период. |
Как се достига до тази съдържателна картинка?
Необходимо е да са направени няколко неща, които ще разгледаме в следващите подточки.
Статиите на калкулация на себестойността на продукцията се настройват в меню
на калкулация. Настройваеми са статиите за всички видове себестойност без Производствена.На следващата фигура е показана примерна настройка на статиите на калкулация.
В таба
в рецептата на продукта трябва да са настроени допълнителните разходи (освен тези за вложени суровини и материали), които (за съответствие и за да могат да се сравняват в нашата справка) трябва да са по настроените вече статии на калкулация.Принципно, прогнозната цена на продукта би трябвало да е изчислена още в началните разговори с клиента и да се използва при оферирането, т.е. преди да е регистрирана клиентска поръчка с договорирани цени за изпълнение.
Забележка | |
---|---|
Въведеният процент печалба ще се отрази и в справката за цена на единица изделие като Корекция/Надценка. |
Реалното производство на продукта се регистрира с производствени карти (ПК), а произведените количества се заскладяват с помощта на складова разписка от самата ПК. На всяка ПК съответства една складова разписка.
Първоначално заскладяването на продукцията е със стойност на вложените суровини и материали, т.е. по производствена себестойност. Впоследтвие, когато са известни общите технологични, цехови, фирмени разходи и се направи калкулация в края на месеца, производствената себестойност се допълва с останалите видове себестойности до пълна себестойност на продукта. Така, стойността на заскладените продукти (в складовите разписки) се променя автоматизирано от разпределението на общите разходи.
Разпределението на общите разходи се извършва месец за месец в меню
.На следващата фигура е показана примерна калкулация на продукта, използван в нашия пример. За удобство са показани и двата месеца, през които е произвеждан според нашия пример.
Ако продуктът е произвеждан няколко месеца, то цената му може да варира в зависимост от актуалните за месеца условия на производство – цени на суровини и материали, произведени количества, стойност на общите разходи, съвместно производство с определени количества на други продукти и др.
След всички настройки и изчисления това е крайната информация за реалната себестойност на продукта, която се пренася и в справката КП - продукт.
Забележка | |
---|---|
Промени в документите, описващи производството (Производствени поръчки, производствени карти, складови разписки за заскладена продукция), както и преизчисляване и преразпределение на общите разходи ще променят и стойностите в справката КП - продукт. |
Тази секция има само справочен характер, за да има директна информация за това какво представлява изделието, от какви подпродукти е съставено и в какви количества и още - какви суровини и материали се използват в неговото производство и в какви количества.
Забележка | |
---|---|
Номерата на продукта и неговите подпродукти са директни връзки към съответните рецептури. |
Реално вложените суровини и материали се регистрират в производствените карти със съответните документи за изписване от склада за производство. Реално вложените количества може да се различават от разходните норми по рецептура. Нещо повече - в производството може някои суровини и материали да бъдат заменени.
Тази секция от справката е предназначена именно за това: за количеството произведени продукти, да се представи актуална информация-сравнение по количество и стойност между реално вложените суровини и материали и тези, които са предвидени да се използват в рецептата или спецификацията на продукта.