8.4. Себестойности – сравнение

Предназначение

Всеки месец себестойността на продукцията е различна.

За целите на анализа на дейността и планиране на разходите, свързани с производството е много полезно да имаме представа за промените в себестойността на продукцията във времето. Тази справка е предназначена именно за това и практически тя се явява разширение на предишната - Себестойност на продукцията.

Настройки

Фигура 8.16. Себестойности – сравнение

Себестойности – сравнение


  1. Период – задава се периода, за които ще се отпечатат себестойностите за сравнение. Отчитат се само месеците и годините от въведените дати;

  2. Звено – за кои производствени звена (цехове) ще се отпечата справката. Празни полета означава за всички звена;

  3. Продукт – за кои продукти ще се отпечата справката. Празни полета означава за всички продукти, произвеждани през избрания период;

  4. Вид – тази група опции дава възможност да се настрои групирането на информацията – напр. по звена и продукти ще направи групиране на себестойността по звена и вътре в тях ще се покажат детайлно разбивките по видове себестойност на продуктите;

  5. Колони – тук можете да настроите кои суми да ви се показват за сравнение – стойности за единица продукция и/или сумарно за всички произведени продукти.

На следващата фигура е показана примерна разпечатка на справката с горепосочените настройки. Себестойности по схемата на калкулация се показват само за месеците, в които даден продукт е произвеждан.

Фигура 8.17. Себестойности – сравнение

Себестойности – сравнение


Сумарна себестойност на продукцията

На следващата фигура е показана разновидност на същата справка, но за Вид е избрано сумарно за цялата фирма, а за Колонисумарна себестойност.

В този вид справката е полезна за менажерите на фирмата, т.к. дава точна информация за движението на себестойността на продукцията по месеци. От тук могат да се търсят зависимости на себестойността от времето (например сезонност, цикличност, тренд и др.) и да се преценява по точно необходимостта от парични ресурси за производство през различните периоди в годината.

Друго приложение на тази справка може да бъде откриване на вътрешни зависимости между различните видове себестойност и перата на схемата себестойността. Например как влияе на себестойността извършеното увеличение на заплатите или с колко се е намалила себестойността на продукцията след въвеждането на собствени енергоизточници и др. подобни.

Фигура 8.18. Сумарна себестойност на продукцията

Сумарна себестойност на продукцията


Copyright © 2006-2024 EDA Ltd.