Настройки на потребители, групи потребители и клиенти;
В административната област за потребителите на системата се създават новите потребители, които ще ползват Портала.
Настройка на потребителите;
Тези потребители се създават като всички други с една особеност - в основните данни за потребителя в секцията Контрол на достъпа трябва да се отбележи чекбокса, отбелязан с етикет:
- Партньорски портал - Да;
Важно | |
---|---|
Отметката Интерактивен трябва да е изключена за „външните“ потребители! В.ж. фигурата по-горе. |
- Действия;
Трябва да се разрешат всички действия от секцията Партньорски портал.
- Документи;
Трябва да се разреши създаването на Поръчки от клиенти.
- Складове;
Трябва да се разреши четенето на наличността за всички складове, които касаят портала (наличности, поръчки и др.).
Важно | |
---|---|
Складът по подразбиране, които ще се настрой в генерираните Кошници и в последствие в Поръчки от клиенти на съответния „Дилър“, зависи от следното:
|
- Номерации;
Не е задължително. Само ако има нужда поръчките от портала да имат собствена номерация.
Настройка на групите потребители;
Добра практика е да се създаде специална т.нар. „ролева“ група, която да се настрои за работа с портала. След което настройването на правата на новите потребители става по-лесно, като тези потребители се прикачат към въпросната група.
Настройка на клиентите;
За да може даден клиент да има достъп до клиентския портал трябва се направят две неща:
- Отбелязване на клиента за работа с портала;
В режим на редактиране на съответния клиент в основните данни в секция Други трябва да се отбележи чек-бокса, отбелязан с етикет Партньорски портал - Да.
- Свързване на потребителите, настроени за работа с портала със съответния клиент.
В режим на редактиране на съответния клиент в таба
трябва да се прикачат съответните потребители и да се изберат техните роли.1. Прикачане на съответния потребител към желания партньор със зададена роля Дилър;
2. Прикачане на потребител с роля Мениджър или Търговец, който ще отговаря за горепосочения „Дилър“.
Забележка | |
---|---|
Прикачва се даден потребител с роля „Дилър“ към всички партньори, с които ще работи. При влизането в Партньорския портал се посочва само един клиентски номер, но в самата база излизат всички партньори, към които е причислен потребителя. Това дава възможност да се правят клиентски поръчки за всеки отделен партньор, без да е необходимо за всеки да се влиза поотделно в системата. |
Настройка на продуктите;
Отбелязване на продуктите за работа с портала;
В режим на редактиране на съответния продукт в основните данни в секция Доставчик трябва да се отбележи чек-бокса, отбелязан с етикет Партньорски портал - Да.
Отбелязване на групите продукти за работа с портала;
В режим на редактиране на съответната група в основните данни в секция Други трябва да се отбележи чек-бокса, отбелязан с етикет Партньорски портал - Да.
Експорт/Импорт;
Възможно е да се „експортират“ и съответно „импортират“ списъци с продукти с отбелязани в тях с 0 или 1 за полето Партньорски портал.
Цени;
В клиентския портал се използват само „ефективните“ изчислени цени за съответния клиент, така, че те (клиентите) да виждат само тях. Тези цени се формират чрез съществуващата в Colibri® ERP функционалност – ценови нива по клиенти, групи и артикули, както и съставени каталози на клиенти.
Поръчки;
Регистър Поръчки от клиенти;
Поръчките в системата се вписват в съществуващия регистър
в системата. По този начин те стават достъпни както за потребителите на портала (клиентите) така и за обслужващите търговци.Клиентска кошница;
Клиентска кошница (Basket) представлява клиентска поръчка с етикет Партньорски портал - Да и се намира в статус Дефиниране.
Клиентите на портала могат да добавят нови продукти в „кошницата“ от две места - от списъка с продукти и от страницата с информация за продукта.
В режим на оглед/редактиране на „кошницата“ потребителите могат както да променят/нулират количествата на продуктите, така и да променят адреса на доставка.
Поръчки, направени от портала:
- Маркиране (че са от портала);
Поръчките, съставени в и отправени от портала, се маркират като такива в секцията Други на основните данни за поръчката с поле от тип чек-бокс с етикет Партньорки портал – Да и и се намират в статус Иницииране.
- Пускане (на поръчка);
Потребителите на портала отправят клиентски поръчки като в режим оглед/редактиране на кошницата натиснат бутона Иницииране и се премества в регистъра на поръчките, а „кошницата“ се изпразва от съдържанието си.
. След което поръчката преминава в статус- Списък;
Достъпът до списъка с клиентски поръчки в портала се осъществява от меню
на портала. Поръчките от портала могат да се „филтрират“ и са подредени в обратен хронологичен ред (т.е. най-новите са най-отгоре), вписвани в съществуващия регистър в системата.- Информация за поръчката;
Подробна информация за самата поръчка може да се види като се щракне върху връзката (върху номера на поръчката) към страницата с информация за поръчката. В този режим поръчката не може да бъде променяна от клиента на портала, а само от потребителите на ERP системата. На тази страница се показва съдържанието на поръчката, датата на падеж и планираната дата за доставка, наред с това и информация за промяна на статуса на поръчката, който показва как се обслужва поръчката от страна на доставчика. Наред с тази информация се показват и номер/ата и дата/ите на свързаните с поръчката складови документи (експедиции) и документи за продажба (фактури). Не на последно място, клиента може да наблюдава дали и до колко е отразено плащането по дадена поръчка (свързаните с нея фактури).
По аналогия на бизнес процеса за изпълняване на клиентски поръчки и в този случай настъпва момента, когато Colibri® ERP генерира УНП и се вписва в поръчката. Подробно описание на процеса - Регистриране на поръчки от външни източници.
Допълнителни настройки;
Системни параметри:
- Подразбиращ се процес поръчки;
Предварително трябва да се дефинира процес продажби в меню Потвърждение, Продажба, Експедиране и евентуално Проформи като незадължителен.
за поръчки от клиенти в който да се включат съответните етапи- Подразбиращ се начин на плащане;
Служи като подразбиращ се начин на плащане за новите поръчки.
- Подразбиращ се начин на доставка;
Служи като подразбиращ се начин на доставка за новите поръчки.
- Показване на налични количества;
Служи за евентуално ограничаване на начина на показване на наличните количества.