8.5. Настройки и филтриране на визуализацията

Резултатът от класирането се изчислява автоматично от служебна задача, която се изпълнява в слабонатоварено за сървъра време, обикновено нощем.

Таблицата с резултата може да се настройва и филтрира, за да се покаже това, което е необходимо в момента. Ето някои от възможните настройки:

  1. Топ 10. Въвеждате 10 (или колкото вие желаете - 20, 50, 100) в полето първите. Така резултата ще се ограничи само да първите 10 от класацията или до желаната от вас бройка първенци;

    Фигура 8.8. Топ 10

    Топ 10


  2. Избор на обекти с подобни наименования. Когато класирането съдържа хиляди или десеткихиляди обекти, а се интересуваме от някои, които са с подобни описания това филтриране може да е от голяма полза. Ето един пример:

    Фигура 8.9. Избор на обекти с подобни наименования

    Избор на обекти с подобни наименования


    Имаме два продукта с ключовата дума скрин. Единият е на първа позиция, Вторият на 6-та по обем на продажбите през последния период (месец);

  3. Само ненулевите. В класирането може да се получат доста обекти, които имат нулев резултата за разглеждания период. Те могат да се скрият, като се чекне чекбокса само ненулевите – над колоната Актуално;

  4. Избор на категоризация. Категоризацията може да бъде - % от общата стойност или % от общия брой. % от общата стойност е равен на сумата с натрупване за текущият ред, разделена на общата натрупана сума за периода – от последния ред на класацията. Този вид категоризация е удобен в случаите на голям брой класирани обекти. Тогава обикновено болшинството обекти са с нулеви или доста ниски стойности на показателя. % от общия брой разделя номера на текущия ред на общия брой редове в класацията. Изборът се извършва с клик върху съответната антетка на таблицата. Избраната колона за категоризация се оцветява в жълт фон;

  5. Само категория А. Едновременно с изчисляване на показателите за всеки обект в класирането се извършва и A-B-C категоризацията му. С чекбокса само категория А ще останат да се виждат само най-активните по дадения показател обекти – тези от категория А.

    Фигура 8.10. Само категория А

    Само категория А


    [Забележка] Забележка

    Всички филтри за настройка на визуализацията могат да се използват едновременно. Ще останат визуализирани само тези обекти, които удовлетворяват едновременно всички дефинирани филтри. От последната фигура например се вижда, че категория А са 7 продукта и само те се показват, въпреки, че сме определили да виждаме топ 10.

  6. Допустима граница за тренда. Тренда показва как се съпоставя актуалната стойност към базовата или плановата. Когато тренда се изчислява в % може да бъде поставена минимална стойност, под която растежа да се отбелязва като недостатъчен с червен цвят, въпреки, че стойността може да е положителна. Тази гранична стойност се задава в системните параметри, в секцията Ключови индикатори.

    Фигура 8.11. Допустима граница за тренда

    Допустима граница за тренда


    В случая допустимата граница е настроена на 15 % и ако растежа за конкретен обект в класация е по-малък от този процент, той ще бъде отбелязван с червен цвят.

    Ето пример:

    Фигура 8.12. Отбелязване на недостатъчен растеж

    Отбелязване на недостатъчен растеж


    На ред 21 от показаната класация има положителен растеж от 5.26%, но той се отбелязва в червено, т.к. е по-малък от граничния процент от 15%.

Copyright © 2006-2025 EDA Ltd.